Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Data publikacji: 2019-04-30, Data modyfikacji: 2019-05-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce od 2004 r. na mocy ustawy Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku (Dz.U. Nr 49 poz. 467).To święto państwowe obchodzone jest rokrocznie 2 maja i ma na celu propagowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych, które na przestrzeni wieków podlegały zmianie.Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje uzasadnienie historyczne. Tego dnia w 1945 roku,w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa. Zdobywając miasto, polscy żołnierze, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej.Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto coraz bardziej doceniane, któremu towarzyszą wyjątkowe obchody wyrażające szacunek do symbolu narodowego. Dziś polską flagę, zgodnie z obowiązującym prawem, możemy umieszczać np. na budynkach nie tylko przy okazji świąt państwowych, ale też na co dzień, co jeszcze nie tak dawno nie było możliwe. Ważne jest jednak aby flagę otaczać należną czcią i uznaniem.

Pełna treść wiadomości na: marcinowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2201:2-maja-dzie-flagi-rzeczypospolitej-polskiej&catid=69:2019
marcinowice.pl, Źródło artykułu: marcinowice.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola