Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Efekty Kawki w Świdnicy

Data publikacji: 2017-08-01, Data modyfikacji: 2017-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Efekty Kawki w Świdnicy

Nowa nawierzchnia, chodniki i oświetlenie, ale przede wszystkim likwidacja pieców na paliwo stałe to efekty programu „Kawka” widoczne dla mieszkańców ul. Siennej. Ale walka z niską emisją toczy się dalej i wkrótce odczuje to więcej świdniczan.

Przyłączone właśnie 62 mieszkania przy ul. Siennej były swoistym poligonem doświadczalnym przy likwidacji pieców węglowych w mieście prowadzonym na taką skalę. Na ulicy Siennej, zgodnie z planem, w nowym sezonie grzewczym ogrzewać się będzie mieszkania ciepłem systemowym, którego dostawcą jest świdnicki MZEC.

„Zakończyliśmy parę dni temu próby na gorąco. Wypadły bardzo dobrze, teraz pora na ostatnie poprawki, montaż opomiarowania i formalności związane z zawarciem umów na dostawę ciepła. To nie koniec planów podłączeniowych firmy na ten rok, nie koniec rozbudowy sieci” wyjaśnia Jacek Piotrowski, prezes MZEC

Na przyłączenie jeszcze w tym roku czekają mieszkańcy 131 mieszkań przy ul. Kościelnej, Saperów i Parkowej. Ciepło systemowe trafi też do III Liceum Ogólnokształcącego i zastąpi ciepło produkowane w zaplanowanej do likwidacji kotłowni przy ul. Saperów. Sieć i potencjalne możliwości przyłączenia osiągną na przełomie sierpnia i września mieszkania przy ul. 1 Maja, na odcinku od pl. św. Małgorzaty po ul. Wrocławską.

Miejskie ciepło ogrzewa też ciepłą wodę w coraz większej ilości mieszkań w budynkach należących do zasobów świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie od dwóch lat trwa konsekwentna likwidacja gazowych podgrzewaczy wody, potocznie zwanych junkersami. Od początku akcji zlikwidowano 1538 gazowych podgrzewaczy wody, w tym planuje się przyłączyć ciepłą wodę z MZEC w 1825 mieszkaniach.
Jak policzył MZEC na podstawie obserwacji parametrów dostarczanej ciepłej wody użytkowej oraz jej zużycia w siedmiu budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej, roczna oszczędność uzyskiwana na zastąpieniu gazowego podgrzewacza wodą z ciepłowni mogłaby wynosić od 11 do 100 złotych rocznie – zależnie od wieku i sprawności kotła.

Celem programu „Kawka”, realizowanego na terenie Świdnicy jest likwidacja niskiej emisji poprzez wymianę źródeł ciepła opalanych paliwem stałym (tj. węglem, koksem lub drewnem) na bardziej ekologiczne ogrzewanie z sieci ciepłowniczej. W ramach programu Świdnica otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 90 proc. kosztów przedsięwzięcia. W tym 60 proc. stanowić będzie dotacja bezzwrotna, a 30 proc. pożyczka. Z otrzymanych środków oraz własnego budżetu Miasto sfinansuje budowę sieci dystrybucyjnej, przyłączy do budynków, węzłów cieplnych, instalacji w częściach wspólnych budynków oraz poszczególnych lokalach, których właściciele zdecydują się wziąć udział w programie.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP, Autor zdjęć: UM Świdnica
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola