Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Niezwykła konferencja

Data publikacji: 2017-09-13, Data modyfikacji: 2017-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Niezwykła konferencja

Urząd Miasta zaprasza na międzynarodową konferencję poświęconą niesamowitej postaci, jaką był Emil Krebs - największy poliglota wszech czasów, urodzony w Świebodzicach 15.11.1867 roku, a od 1870 roku mieszkający w Opoczce i uczęszczający w latach 1880-1887 do świdnickiego gimnazjum. 

Posiadał niebywały talent do nauki języków obcych. Do poziomu biegłości opanował 68 języków, a przez całe swoje życie zajmował się około 120 językami. Studiował prawo i orientalistykę na uniwersytecie w Berlinie. Od 1893 do 1917 roku był tłumaczem w placówce dyplomatycznej w Chinach. Zmarł na udar mózgu, 31.03.1930 roku w Berlinie.

W związku z przypadającą w bieżącym roku 150 - tą rocznicą urodzin Emila Krebsa, miasto Świdnica postanowiło upamiętnić tak znakomitą postać konferencją historyczną, której jednym z gości będzie Eckhard Hoffmann – wnuk brata Emila Krebsa, który wygłosi wykład pt. „Emil Krebs. Śląski geniusz językowy”. Dodatkowo, dwaj znani świdniccy historycy – Sobiesław Nowotny oraz Tomasz Grudziński przedstawią realia funkcjonowania gimnazjum ewangelickiego w Świdnicy oraz jak wyglądało życie świdniczan w mieście na przełomie XIX i XX wieku. Całość dopełni wykład poświęcony znajomości języków obcych we współczesnym świecie, przygotowany przez Marka Sadowskiego. Konferencji towarzyszyć będzie także okolicznościowa wystawa „Emil Krebs. U granic geniuszu”, która zostanie otwarta w najbliższy piątek w holu teatru. 

„Tak znakomitą postać z pewnością warto szerzej wykorzystać w promocji miasta w kraju, a przede wszystkim za granicą. Dzięki temu, turyści w poszukiwaniu śladów sławnego poligloty mogliby spędzić więcej czasu w Świdnicy – mieście jego młodości” mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Spotkanie odbędzie się 15 września w Teatrze Miejskim w Świdnicy. Początek konferencji o godzinie 10:00. Osoby, które chciałyby wziąć w niej udział, proszone są o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny 074/8562-910.

Program Konferencji
15.09.2017 Teatr Miejski, Rynek 43, Świdnica
• godz. 10:00 – 10:30 – oficjalne otwarcie konferencji
• godz. 10:30 – 11:15 - wykład Eckharda Hoffmanna pt. „Emil Krebs. Śląski geniusz językowy”
• godz. 11:20 – 12:05 – wykład Sobiesława Nowotnego pt. „Gimnazjum ewangelickie w Świdnicy na przełomie XIX/XX wieku”
• godz.12:20 – 13:00 – otwarcie wystawy „Emil Krebs. U granic geniuszu”
• godz. 14:20 – 15:05 – wykład Tomasza Grudzińskiego pt. „Z odwagą w nowe stulecie. Świdnica i świdniczanie na przełomie XIX i XX wieku”
• godz. 15:10 – 15:55 – wykład Marka Sadowskiego pt. „Znajomość i nauka języków, również języka polskiego – życiową koniecznością w jednoczącej się Europie i w zglobalizowanym świecie”
• godz. 16:00 – oficjalne zamknięcie konferencji
UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola