Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Niemieccy partnerzy

Data publikacji: 2017-11-30, Data modyfikacji: 2017-11-30
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Niemieccy partnerzy

Biberach to jedno z pierwszych miast partnerskich Świdnicy. Ponad 25-letnia już współpraca zaowocowała wieloma wspólnymi projektami. W miniony weekend nasze miasto odwiedziła delegacja z Niemiec z Norbertem Zeidlerem, burmistrzem Biberach na czele. Goście spędzili w naszym mieście kilka dni, w trakcie których odwiedzili najważniejsze zabytki oraz organizacje pożytku publicznego.

Kawalerowie Maltańscy z pomocą

Wśród gości z partnerskiego Biberach znaleźli się po raz kolejny członkowie zakonu Kawalerów Maltańskich. Tym razem do Świdnicy przyjechali przewodniczący Walter Musterle oraz Gerhard Prestle, Albert Schmid, Laszlo Mihai i Fredo Billwiller. Warto zaznaczyć, że wspierają oni różne instytucje pożytku publicznego finansowo i rzeczowo. 
Przyjeżdżają do Świdnicy co najmniej dwa razy do roku: przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. 

Dzięki nim wykonano przez lata wiele remontów. Do dużej grupy osób trafił także sprzęt rehabilitacyjny i medyczny. Tym razem Kawalerowie Maltańscy odwiedzili schronisko dla bezdomnych im. Św. Brata Alberta, Rodzinny Dom Dziecka w Świdnicy, Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie w Jaskulinie oraz Fundację Serce i prowadzoną przez nich placówkę dla dzieci. 

Oczywiście, jak co roku, wizyty połączono z przekazaniem darów od Maltańczyków. Podarowali oni m.in. sprzęt komputerowy i multimedialny, sprzęt AGD (pralki, lodówki, odkurzacze, kuchenki) oraz szeroki asortyment artykułów tekstylnych.

Polsko-niemiecka przyjaźń kwitnie

Współpraca pomiędzy Świdnicą a Biberach kwitnie od ponad 25 lat. Układ partnerski pomiędzy miastami został podpisany w 1990 roku i był pierwszym tego typu dokumentem, który połączył nasze miasto z zagranicznym partnerem. Od początku współpracy rozwijano szerokie kontakty – nie tylko oficjalne, a także nieformalne – między towarzystwami partnerskimi, młodzieżą i dziećmi, harcerzami, strażakami, a w ostatnim czasie architektami.

Ważnym punktem partnerskiej wizyty był udział delegacji z Biberach na czele, której stał burmistrz Norbert Zeidler, któremu towarzyszyła żona Iris, w sesji Rady Miejskiej Świdnicy. W jej trakcie Prezydent Miasta Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska oraz przewodniczący rady, Jan Dzięcielski wręczyli specjalny dyplom oraz upominek dla Norberta Zeidlera za lata udanej współpracy.

„To w jaki sposób wspólnie działamy na wielu płaszczyznach, szczególnie tej społecznej, pokazuje jak powinna wyglądać współpraca miast partnerskich. Minione lata tylko potwierdzają wzorowy przebieg tych relacji, za co serdecznie państwu dziękuję” – mówił w trakcie sesji Rady Miejskiej Norbert Zeidler, burmistrz Biberach.

„Wspólnie z burmistrzem Biberach jesteśmy zgodni, że nasza współpraca powinna w dalszym ciągu się rozwijać i poszerzać o nowe inicjatywy. Chcemy zacieśniać nasze relacje nie tylko na poziomie oficjalnym. Już teraz rozmawiamy o kolejnych inicjatywach sportowych, które wspólnie będziemy realizować” – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Ostatnim punktem wizyty delegacji z Biberach oraz Kawalerów Maltańskich był wspólny wyjazd do Wrocławia.

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola