Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Będzie Zjazd Wszystkich Świdniczan

Data publikacji: 2013-05-15, Data modyfikacji: 2013-05-15
A A AWydrukDrukuj  
 

Powiadom przyjaciół i rodzinę, że wspólnie odbudowaliśmy Wieżę Ratuszową.

Zaproś ich do Świdnicy na 1-4 sierpnia 2013 r. !

 Na I Zjazd Wszystkich Świdniczan ! 

W sierpniu 2013 r. planujemy zorganizować wielkie spotkanie, aby uczcić wkład wszystkich pokoleń i wielu narodów Europy w budowę Świdnicy – Miasta, które wyrosło na największych europejskich szlakach handlowych, na Dolnym Śląsku, w sercu naszego kontynentu – Miasta, które z uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej uczyniło główny atut swojego rozwoju – Miasta, które nie zapomina o swoich mieszkańcach, żyjących w najodleglejszych zakątkach Europy i całego świata.

Chcemy, aby do Świdnicy przyjechali wszyscy Świdniczanie – i ci, którzy wyjechali w poszukiwaniu perspektyw, jakie otworzył przed nimi jednolity rynek pracy Unii Europejskiej, jak i ci, którzy musieli opuścić nasze Miasto w wyniku dramatycznych wydarzeń historycznych XX wieku.

Powitajmy wszystkich Świdniczan 1 sierpnia 2013 roku!

Serdecznie zapraszam

Wojciech Murdzek
Prezydent Świdnicy

 

Nazwa projektu, źródła finansowania:

Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wsparł kwotą prawie 200 tysięcy złotych projekt przygotowany przez Urząd Miejski w Świdnicy i Lokalną Organizację Turystyczną „Księstwo Świdnicko – Jaworskie”, pn. Integracyjny Zjazd Wszystkich Świdniczan 2013. LOT „KSJ” wzmiankowaną kwotę wesprze wkładem własnym w wysokości około 50 tys. zł.

Projekt jest realizowany od maja 2013 r., zakończy się we wrześniu 2013 r. Podstawowymi zadaniami merytorycznymi są – konferencja inauguracyjna w czerwcu i Zjazd w dniach 1-4 sierpnia.

Adresujemy ten projekt do:

W Zjeździe uczestniczyć będą wszyscy, którzy zarejestrują się w biurze organizacyjnym lub wyślą formularz rejestracyjny i w dniach Zjazdu odbiorą specjalny identyfikator – szczegóły wkrótce.

Uczestnictwo w Zjeździe jest bezpłatne.

Na 1-4 sierpnia 2013 r. zaplanowane są następujące przedsięwzięcia:

Spotkania, prezentacje Narodów:

W wybranych świdnickich obiektach użyteczności publicznej i w lokalach gastronomicznych, które zwyciężą w postępowaniu konkurencyjnym, stworzone zostaną – za pomocą specyficznej scenografii i typowych dla różnych narodów posiłków i napojów bezalkoholowych – miejsca tzw. Spotkań Narodów. Będzie to m. in. miejsce spotkań żydowskich, rosyjskich, greckich, włoskich, portugalskich i irlandzkich. W tej przestrzeni odbywać się będą, trwające cztery dni, spotkania świdniczan mieszkających w różnych krajach, wieczory z pieśnią narodową, pokazy kulinarne, prezentacje poświęcone dziedzictwu kulturowemu i walorom turystycznym każdego narodu.

Wycieczki:

Dla uczestników przedsięwzięcia zostaną przygotowane wycieczki turystyczne – rowerowe i autokarowe – po Świdnicy i regionie. Dłuższe wycieczki, których czas przekroczy 5 godzin, będą połączone z cateringiem obiadowym. Każdy z uczestników będzie deklarował uczestnictwo w poszczególnych wycieczkach podzielonych na następujące grupy:

 

Zaplanowano łącznie 15 wycieczek, o uczestnictwie w nich będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Widowisko historyczne:

Będzie to widowisko uliczne, podczas którego prezentować będziemy najważniejsze i najbardziej dramatyczne wydarzenia XX i XXI wieku w Świdnicy (jednocześnie ważne dla regionu i całej Polski), w tym: ekscesy i pogromy antyżydowskie nazistów w latach 30-tych XX wieku, wejście wojsk sowieckich i przyjazd przedstawicieli polskiej administracji na teren Świdnicy w roku 1945 oraz trudny i pełen konfliktów okres koegzystencji Polaków i Rosjan, wywózka świdniczan narodowości niemieckiej w latach 1945-1948, przyjazd i asymilacja greckich uciekinierów w latach 50-tych, przyjazd osób narodowości żydowskiej ocalałych z holokaustu, a następnie ich dobrowolny, jak i przymusowy wyjazd ze Świdnicy w latach 1953-1968, systematyczne niszczenie przez władze komunistyczne zabytków Starego Miasta uwieńczone zawaleniem się wieży ratuszowej w 1967 r., organizacja struktur Solidarności oraz wprowadzenie stanu wojennego i demonstracje antykomunistyczne w latach 1980-1989, opuszczenie Świdnicy przez wojska sowieckie oraz rosyjską obsługę wojsk w latach 1991-1992, wejście Polski do Unii Europejskiej w roku 2004, odbudowa wieży ratuszowej w 2012 roku. Widowisko historyczne będzie połączone ze spektaklem muzycznym, będącym przypomnieniem historii polskiej muzyki rozrywkowej od zakończenia drugiej wojny światowej do czasów współczesnych.

Zmagania Narodów:

Planowane są na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji rodzinne zawody sportowo-rekreacyjne w wielu dyscyplinach, podczas których świdniczanie mieszkający w różnych krajach tworzyć będą drużyny występujące w barwach poszczególnych narodów przy udziale zgromadzonej widowni. Zawody poprzedzi przemarsz zawodników przez świdnicki Rynek i złożenie przysięgi fair play.

Porozumienie na Rzecz Integracji Świdniczan:

Podczas uroczystości zakończenia Zmagań Narodów, w imieniu grup świdniczan z poszczególnych krajów, chorążowie drużyn sportowych podpiszą symboliczny akt porozumienia, które będzie zbiorem zasad wzajemnego wspierania się świdniczan mieszkających w naszym mieście i za granicą oraz promowania Świdnicy na wszystkich kontynentach.

I Zjazdowi Wszystkich Świdniczan towarzyszyć też będą przedsięwzięcia komercyjne, na które każdy uczestnik Zjazdu będzie mógł wykupić bilety w biurze organizacyjnym lub bezpośrednio przed imprezą:

 


Sprawy organizacyjne:

Wkrótce uruchomione zostanie biuro organizacyjne, strona internetowa z regulaminem Zjazdu, formularzami zgłoszeniowymi i szczegółowym opisem imprezy oraz profile na portalach społecznościowych.

Najbliższe dni upłyną na przygotowaniach do konferencji inauguracyjnej oraz na promocji i reklamie projektu.


Patronat honorowy: Prezydent Świdnicy, Wojciech Murdzek 

 

 

Urząd Miejski w Świdnicy, Źródło artykułu: um.swidnica.pl, Autor zdjęć: Urząd Miejski w Świdnicy
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola