Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Gmina Świdnica: Droga do wolności

Data publikacji: 2017-11-13, Data modyfikacji: 2017-11-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Gmina Świdnica: Droga do wolności

Jak wyglądała droga Polaków do wolności? Żywą lekcję historii opowiedzianą przez pensjonariuszy DPS „Marconi” w Świdnicy mogli wysłuchać uczniowie Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Lutomi Dolnej.
 
To już szóste spotkanie uczniów z seniorami. „Historia opowiedziana przez seniorów uświadomiła nam, że nasz kraj nie zawsze był wolny i niepodległy” – mówili uczniowie. 

11 listopada 1918 roku, to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Z tej okazji uczniowie SP w Lutomi Dolnej, wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Grodziszczu i Szkoły Podstawowej 315 w Świdnicy przedstawili podopiecznym DPS montaż słowno-muzyczny: „Dzień Niepodległości”, pod kierunkiem pedagoga szkolnego Violetty Jędrasiewicz i bibliotekarki Grażyny Górniak. 

Swój wkład w spotkanie z seniorami włożyły również Ewa Tyszkiewicz i Irena Maj. Jednym z zaproszonych gości był dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodziszczu - Zbigniew Janus, który po przywitaniu mieszkańców DPS, zwrócił się z prośbą o pomoc w odnalezieniu zapomnianych mogił żołnierzy w naszej okolicy. Zadeklarował pomoc wolontariuszy przy ich porządkowaniu. 

Uczniowie zaprezentowali nie tylko pieśni, ale również recytowali wiersze i przedstawili losy Polski w drodze do niepodległości. Seniorzy bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewania. Galowy strój, czerwone aksamitki i własnoręcznie wykonane biało-czerwone serduszka dodatkowo nadały imprezie patriotycznego charakteru. 

Opowieści byłych partyzantów AK były żywą lekcją historii dla uczniów. Uczniowie z uwagą słuchali relacji wojennych. Chcą się jeszcze zapoznać ze wspomnieniami pana Janka, który jako piętnastoletni chłopak walczył w Armii Krajowej. 

Wymiana doświadczeń międzypokoleniowych uwrażliwia uczniów na potrzeby ludzi starszych, m.in. na potrzebę mówienia i słuchania. 

„Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Zanikają rodziny wielopokoleniowe. Seniorzy nadal są skarbnicą wiedzy i mądrości, dlatego warto organizować spotkania młodych i starszych, aby przełamywać stereotypy, konfrontować różne spojrzenia, wymieniać się wiedzą i umiejętnościami, przekazywać pasje” - podkreślają Violetta Jędrasiewicz i Grażyna Górniak, koordynatorki spotkania.

UG Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola