Belka
Środa, 21 Listopada 2018   imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: 100 dni na 100-lecie

Data publikacji: 2018-01-15, Data modyfikacji: 2018-01-15
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: 100 dni na 100-lecie

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk kombatanckich, harcerze, Młodzieżowa Rada Miasta, urzędnicy, społecznicy, władze samorządowe i radni spotkali się na pierwszym roboczym spotkaniu społecznego komitetu, którego celem jest opracowanie programu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Wszyscy zebrani byli zgodni – to będzie wyjątkowe święto dla każdego mieszkańca powiatu świdnickiego.

W tym roku obchody najważniejszego święta państwowego nie ograniczą się jedynie do dnia 11 listopada. Program uroczystości będzie rozciągnięty w czasie, obejmować będzie wiele wydarzeń towarzyszących, których wspólnym mianownikiem ma być niepodległość. Prace nad jego szczegółowymi założeniami rozpoczął, specjalnie powołany do tego przez Prezydent Świdnicy, komitet społeczny. W jego skład weszły organizacje społeczne, polityczne, religijne i kulturalne, dla których obchody tego wydarzenia są niezwykle ważne.

„Chcemy, by te obchody były w naszym mieście szczególne. Chcemy, by była to okazja do przypominania historii i naszych wspólnych wartości. Ale marzy nam się, by było to święto radosne, integrujące. To jedna z najważniejszych rocznic jaką dane nam będzie obchodzić w życiu. To nie tylko rocznica historyczna, to także okazja do rozmowy o patriotyzmie, wartościach i o tym co powinno nas łączyć” – podkreślała podczas spotkania Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy.

Pierwsze spotkanie komitetu zaowocowało kilkoma ciekawymi pomysłami m.in. stworzenie śpiewnika z pieśniami patriotycznymi, organizacja Balu Niepodległości, wydanie okolicznościowej monety, budowa trwałego pomnika bądź pamiątkowej tablicy czy biało-czerwony festyn dla mieszkańców. To, które z pomysłów znajdą się w ostatecznym programie obchodów, zostanie wypracowane na kolejnych spotkaniach komitetu. Swoje propozycje i programy opracowały już wcześniej miejskie jednostki – Świdnicki Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska, Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa. Jedno jest pewne, Święto Niepodległości trwać będzie co najmniej 100 dni. W ich trakcie odbędą się mniejsze i większe wydarzenia dla różnych grup społecznych.

„Nie zamykamy swoich drzwi przed nikim. Nie ważne, jakie dana osoba czy organizacja wyznaje poglądy polityczne czy religijne. Jeżeli ktoś chce świętować to wyjątkowe wydarzenia w sposób szczególny i ma na to ciekawy pomysł, to zapraszamy do współpracy. Nasza robocza grupa jest otwarta. Jeśli macie Państwo ciekawe pomysły, zapraszamy do Urzędu Miejskiego do Referatu Kultury” – mówiła Joanna Trojan-Skała, koordynator obchodów.

Rocznica odzyskania niepodległości wiąże się także z rocznicą przyznania kobietom w Polsce czynnych praw wyborczych. Nasz kraj był jednym z pierwszych w Europie, którego władze zdecydowały się na emancypację kobiet w życiu politycznym i społecznym. To szczególne wydarzenie będzie towarzyszyć uroczystościom niepodległościowym, a swój patronat nad tym właśnie jubileuszem obejmie osobiście prezydent Beata Moskal-Słaniewska. 

„Do świętowania stulecia praw wyborczych w Polsce chcę zaprosić wszystkie aktywne i twórcze kobiety z powiatu świdnickiego” – zadeklarowała prezydent miasta.

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola