Belka
Piątek, 29 Marca 2024   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Budżet obywatelski po raz piąty

Data publikacji: 2018-03-21, Data modyfikacji: 2018-03-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Budżet obywatelski po raz piąty

Świdniczanie kolejny raz będą mogli zdecydować na co ich zdaniem powinny zostać spożytkowane pieniądze z budżetu miasta. W tej edycji budżetu obywatelskiego do rozdysponowania będzie 1,6 mln zł na zadania dzielnicowe. Na wnioski z propozycjami projektów inwestycyjnych czekamy do 30 kwietnia br. 

W ramach budżetu partycypacyjnego można wnosić inicjatywy społeczne, propozycje remontowe czy też inwestycyjne. Będą one mogły być realizowane jedynie na terenach Gminy Miasto Świdnica. Te, które nie będą zgodne z kompetencjami gminy, a także te zgłaszane na terenach nienależących do miasta nie będą brane pod uwagę. 

- Propozycję projektów zadań w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić grupa co najmniej 10 mieszkańców, organizacja pozarządowa, której siedziba lub siedziba oddziału znajduje się na terenie miasta lub która realizuje tu zadania publiczne na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie – dodaje Krystian Werecki, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Aktywności Obywatelskiej. 

Pula pieniędzy na realizację projektów dzielnicowych przedstawia się następująco:

- Centrum 288 000,00 zł 
- Śródmieście 256 000,00 zł
- Osiedle Młodych Południe 160 000,00 zł
- Osiedle Młodych Północ 224 000,00 zł
- Osiedle Zawiszów 144 000,00 zł 
- Osiedle Zarzecze 208 000,00 zł
- Dzielnica Kolonia 32 000,00 zł 
- Dzielnica Południowa 96 000,00 zł
- Dzielnica Zachodnia 192 000,00 zł

Tradycyjnie, dla dzielnicy, w której odnotowana zostanie największa frekwencja przewidziano dodatkowy bonus pieniężny w wysokości 30 tys. zł.

Projekty zadań inwestycyjnych w ramach budżetu obywatelskiego weryfikowane będą przez Zespół Weryfikacyjny, zgodnie z zasadami legalności, gospodarności i celowości. Będzie on pracował od 1 do 30 maja. Ogłoszenie listy propozycji projektów inwestycyjnych, które zostaną poddane konsultacjom społecznym w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego planowane jest do 11 czerwca br. 

Głosowanie rozpocznie się 18 czerwca i potrwa dwa tygodnie, czyli do 30 czerwca. Odbywać się będzie ono tak jak w zeszłym roku, czyli poprzez oddanie głosu osobiście w wyznaczonych lokalach, a także w formie elektronicznej oraz korespondencyjnie. Prawo do udziału w głosowaniu mają mieszkańcy Świdnicy, zameldowani na pobyt stały lub czasowy powyżej 3 miesięcy, którzy do dnia zakończenia głosowania ukończyli 16 rok życia.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola