Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Doceniono najzdolniejszych

Data publikacji: 2017-11-20, Data modyfikacji: 2017-11-20
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Doceniono najzdolniejszych

Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich (SPiKŚ) postanowiło docenić muzyczny talent dzieci z regionu. W ramach programu „Zostań Wirtuozem” przyznano stypendia najlepszym uczniom i absolwentom szkół muzycznych ze Świdnicy i Wałbrzycha. W sumie wręczono 10 nagród pieniężnych i jedną nagrodę specjalną. Patronat nad programem objęli Prezydent Świdnicy oraz Prezydent Wałbrzycha.

Wspieramy młode talenty

Stowarzyszenie przyznało jednorazowe stypendia w wysokości 1000 zł dla dziesięciu młodych i uzdolnionych muzyków. Środki na ten cel to dochód z Koncertu Bożonarodzeniowego zorganizowanego przez SPiKŚ przy wsparciu Jerzego Ignaczaka i Józefa Wiłkomirskiego, jaki odbył się w ubiegłym roku w Filharmonii Sudeckiej. Orkiestra zagrała wówczas pod dyrekcją Kacpra Biruli. 

„Chcemy w ten sposób docenić ich pracę, wspomóc ich rozwój i zmotywować do dalszego wysiłku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że na drodze do sukcesu często pojawia się bariera finansowa, czy to na zakup niezbędnego instrumenty czy sfinansowanie wyjazdu na prestiżowy konkurs. Mamy nadzieję, że nasze wsparcie pomoże tym zdolnym młodym muzykom rozwijać się i w dalszym ciągu realizować swoje pasje. Nasze stowarzyszenie w taki sposób wspiera kulturę i sztukę” – podkreślał Andrzej Panas, prezes SPIKS.

Najlepsi z najlepszych

Kapituła programu „Zostań Wirtuozem” wybrała nagrodzonych muzyków na podstawie ich ocen w szkołach muzycznych oraz występów na konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Wśród laureatów programu znalazło się sześciu muzyków ze Świdnicy i czterech z Wałbrzycha. Stypendia wręczono podczas uroczystej gali zorganizowanej w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej. Lista nagrodzonych prezentuje się następująco:

1. Katarzyna Wójcicka - gitara
2. Lilianna Kozłowska - fortepian
3. Antonina Wojciechowska - akordeon
4. Anna Sobaszek - fortepian
5. Kinga Półtorak - skrzypce
6. Inga Panfil - fortepian
7. Emilia Piksa - flet
8. Jakub Moneta - fortepian
9. Julia Skibiszewska - skrzypce
10. Aleksandra Pająk - fortepian

„Dzisiejsza uroczystość pokazuje przywiązanie członków stowarzyszenia do naszego regionu. Dziękuję im serdecznie za to wsparcie, jakie okazali utalentowanym muzykom ze Świdnicy i Wałbrzycha. Tego typu przedsięwzięcia dają nadzieję tym dzieciom i pokazują, że doskonalenie swoich umiejętności i ciężka praca się opłaca, że mogą liczyć na ludzi biznesu i ich wsparcie” – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska ufundowała nagrodę specjalną dla Jakuba Monety za działalność muzyczną na rzecz społeczności lokalnej oraz udział w wydarzeniach muzycznych organizowanych na Dolnym Śląsku. Podsumowaniem uroczystej gali był koncert, na którym kolejno zaprezentował się każdy z wyróżnionych.

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola