Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: Dotacja dla straży

Data publikacji: 2017-09-04, Data modyfikacji: 2017-09-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Dotacja dla straży

Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, Tomasz Szuszwalak podpisali porozumienie, na mocy którego miasto przekaże Powiatowej Straży Pożarnej kwotę 50 tys. zł na zakup specjalistycznego urządzenia gaśniczo-tnącego. 

„Rozpoczęliśmy starania o to urządzenie już w 2010 roku. Na terenie miasta odbyły się wtedy bardzo duże ćwiczeni wojewódzkie „Katedra 2010”, podczas których pokazywaliśmy m.in. zalety tego sprzętu gaśniczego. Dzisiaj udaje nam się sfinalizować to zadanie, gdyż Starosta Świdnicki z budżetu powiatu przeznaczył na ten cel 100 tys. zł, prezydent Świdnicy, za zgodą Rady Miejskiej – 50 tys. zł. Pozostałą kwotę 50 tys. zł uzyskaliśmy z Funduszy Ubezpieczeniowych, których dysponentem jest Komenda Państwowej Straży Pożarnej. Koszt tego urządzenia nie jest mały, ale korzyści jakie przyniesie są niepoliczalne „ mówi komendant, Tomasz Szuszwalak. 

Urządzenie gaśniczo-tnące posiadać będzie dodatkowy osprzęt, którym będą lance gaśnicze, wentylator oddymiający i kamera termowizyjna. Ma ono bardzo dobre zastosowanie m.in. w obiektach sakralnych, garażach czy też kontenerach. 

„Będzie ono podawało wodę pod bardzo dużym ciśnieniem – obrazowo mówiąc to, co mogliśmy gasić w obiektach zamkniętych ilością dwóch, trzech ton wody, tym urządzeniem, stosując odpowiednią technikę gaszenia, można będzie to zrobić ilością 40 – 50 litrów. W związku z tym straty popożarowe będą o wiele mniejsze” dodaje komendant. 

Sprzęt ten posiada także dodatkową funkcję, którą jest możliwość przebijania otworów przez konstrukcje obiektów. Strażak nie musi wchodzić w strefą bardzo wysokiej temperatury i dużego zadymienia, stojąc na zewnątrz przebija się przez ścianę i podaje środek gaśniczy. Strażacy będą mogli więc zwalczać pożar bez narażania się na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Posiadanie takiego urządzenia przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy jest szczególnie ważne przy tak dużej ilości obiektów zabytkowych w mieście. 

We wrześniu, jak zapowiada komendant, ogłoszony zostanie przetarg na zakup tego urządzenia i do końca tego roku powinno ono trafić do świdnickich strażaków. 
UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola