Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Efekty programu „KAWKA”

Data publikacji: 2018-01-12, Data modyfikacji: 2018-01-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Efekty programu „KAWKA”

216 lokali mieszkalnych w których wymieniono ogrzewanie i 261 zlikwidowanych palenisk węglowych. To efekt realizowanego w 2017 roku w Świdnicy programu „KAWKA”. Dzięki tym działaniom uda się zredukować emisję szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 w sumie o 5 Mg rocznie. W ten sposób Świdnica skutecznie zmniejsza niską emisję i dba o ekologię. 

Celem projektu jest zmniejszenie narażenia ludności na oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza w strefach, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń tych zanieczyszczeń, dla których zostały opracowane programy ochrony powietrza. 

Pamiętajmy, że paląc w piecach węglem, emitujemy do powietrza zanieczyszczenia, które, przy wysokich stężeniach, bardzo negatywnie wpływają na zdrowie, a nawet życie nasze i naszych dzieci. 

W ramach programu „KAWKA” w 2017 r. wybudowano sieć ciepłowniczą wraz z przyłączami do budynków na ul. Dębowej, a także zakończono budowę sieci rozdzielczej przy ul. Siennej. Wykonano również instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynkach przy ul. Siennej i Kościelnej nr 7, 12, 24 i 26. Została także wykonana instalacja centralnego ogrzewania w budynkach pod adresami:

• ul. Sienna 3 i 14
• ul. Kościelna 3-3 a, 8, 13 i 18
• ul. Wrocławska 41,53 i 55
• ul. Parkowa 1, 5, 7 i 9
• ul. Saperów 23, 23 a, 25 i 25 a

Efektem tych działań jest przede wszystkim redukcja pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 w powietrzu. W sumie w skali roku uda się ograniczyć ich emisję o 5 Mg. 

„Nie jest to łatwy program w realizacji, obejmujemy nim bowiem kilkuset indywidualnych odbiorców, ale jego efekt długofalowy jest nie do przecenienia. Jakość powietrza, jakim oddychamy, musi ulegać poprawie, dlatego w dalszym ciągu będziemy kłaść szczególny nacisk na programy proekologiczne. Czekamy aż pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych w celu zwiększenia dofinansowania dla mieszkańców na wymianę ogrzewania w zabudowie wielorodzinnej” – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

Program „KAWKA” nie jest jedynym zadaniem realizowanym w Świdnicy, którego celem jest poprawa jakości powietrza. Miasto w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęło realizację kampanii edukacyjnej pn. „Mądrze OgrzewaMY w Świdnicy”. 

Ponadto właściciele domków jednorodzinnych, którzy chcieliby wymienić nieekologiczne źródło ciepła na paliwo stałe, na ogrzewanie ekologiczne mają szansę uzyskać dofinansowanie nawet do 85% kosztów takiej wymiany. Swój udział w programie można zgłosić poprzez złożenie wstępnej deklaracji uczestnictwa do 25 stycznia 2018 r. Do tej pory zgłosiło się ponad 70 rodzin. 

Miasto własnych środków, z budżetu Biura Ochrony Środowiska, od lat dofinansowuje także indywidualne projekty, związane z przejściem z ogrzewania węglowego na paliwa ekologiczne. W ciągu ostatnich dwóch lat z możliwości tej skorzystało ponad 140 osób. Kwota dofinansowania to 2500 zł, a wnioski można składać na bieżąco w Biurze Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Świdnicy (tel: 74 856 28 86).

UG Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola