Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: Minął rok

Data publikacji: 2018-01-08, Data modyfikacji: 2018-01-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Minął rok

Ponad pół tysiąca zwierząt, którym zapewniono dom, ponad 330 skutecznych adopcji i 115 zagubionych psów i kotów, które wróciły do właścicieli – to bilans pierwszego roku funkcjonowania miejskiego schroniska dla zwierząt w Świdnicy.

Projekt budowy schroniska znalazł się na liście zgłoszonych zadań drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Co prawda nie wygrał w głosowaniu, ale Rada Miejska przyjęła wniosek prezydenta miasta, aby zadanie to zrealizować i po latach oczekiwań zapewnić świdnickim zwierzakom należytą opiekę. Powstał kompleks z nowoczesnym zapleczem weterynaryjnym i miejscem dla około 100 psów i kotów. 

Od pierwszych dni funkcjonowania schronisko nie narzeka na brak podopiecznych. Przypomnijmy, że otwarcie obiektu nastąpiło 1 stycznia 2017 roku. Prowadzenie schroniska w drodze konkursu powierzone zostało fundacji „Mam pomysł”. 

„Ponad dwadzieścia lat mówiono o potrzebie stworzenia schroniska dla zwierząt. Przy tym wydawano rocznie niemałe pieniądze na zabezpieczenie miejsc dla psów w schroniskach oddalonych od Świdnicy wiele kilometrów. Opieka nad bezdomnymi kotami była niemal żadna, prócz zapewnienia w niektórych miejscach miasta budek na zimę. Chciałam to zmienić, stąd decyzja o budowie schroniska była dla mnie jednym z priorytetów” - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. 

Do świdnickiego schroniska nie trafiają tylko zwierzęta z miasta, ale także z gminy Bolków, Żarów, Głuszyca, Lubin, Jaworzyna Śląska czy Rudna. 

Ponad 120 osób w formie wolontariatu pomaga w trakcie kilkugodzinnych dyżurów czy spontanicznych wizyt. Wyprowadzają psy na spacer, pomagają sprzątać klatki, karmić zwierzęta, a także fotografują je, zachęcając do adopcji. 

„Wolontariusze są cudowni i bez nich nie wyobrażamy sobie naszej działalności. Aktywnie uczestniczymy też w edukacji humanitarnej – stale odwiedzają nas szkoły, przedszkola. Kładziemy duży naciska na poszerzenie świadomości i promowanie idei adopcji, aby zmniejszyć liczbę niechcianych i porzucanych zwierząt. To właśnie wolontariusze są także organizatorami zbiórek żywości, koców czy zabawek” – podkreśla Adrianna Kaszuba, zastępca kierownika schroniska.

Dużym wyzwaniem jest zapewnienie wyżywienia dla podopiecznych schroniska. Zwierzaki dziennie spożywają ok. 50 kg karmy Na szczęście schronisko może liczyć na pomoc mieszkańców miasta, którzy w formie darowizn przekazują pokarm. Bardziej specjalistyczne i weterynaryjne żywienie jest nabywane przez fundacje. 

Schronisko blisko współpracuje ze Strażą Miejską oraz Urzędem Miejskim. Wspólnie realizują akcję znakowania psów specjalnymi mikroczipami, które są rejestrowane w międzynarodowej bazie. Ponadto interweniują w przypadkach niedbalstwa właścicieli, kiedy to nie sprawują właściwie obowiązku opieki nad swoimi zwierzętami.

„Apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami złego traktowania zwierząt, bądź po prostu zauważą błąkającego się psa czy kota o kontakt ze Strażą Miejską. To najszybsza i najbardziej skuteczna metoda pomocy tym zwierzętom. My mamy ograniczone możliwości w ich odbiorze, dlatego wsparcie ze strony strażników miejskich jest nieocenioną pomocą dla nas” – podkreśla Adrianna Kaszuba, zastępca kierownika schroniska.

Fundacja wszelkie działania promuje między innymi na profilu na FB – FMP Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Świdnicy, na stronie oraz poprzez systematyczną pracę z lokalnymi mediami. 

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola