Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: Niepodległościowe widokówki

Data publikacji: 2018-11-26, Data modyfikacji: 2018-11-26
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Niepodległościowe widokówki

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się już w Świdnicy szereg ważnych imprez i wydarzeń. Ukazała się również limitowana edycja okolicznościowych znaczków pocztowych. 

Są one do nabycia w Wieży Ratuszowej oraz Informacji Turystycznej w trzech wariantach:
- pojedynczy znaczek - 5 zł
- blister 9 sztuk - 40 zł
- blister z teczką - 45 zł

Ponadto, każdy z Państwa, kto odwiedzi w najbliższych dniach Wieżę Ratuszową bądź Informację Turystyczną, będzie mógł bezpłatnie odebrać okolicznościowe widokówki wydane przez miasto. Będą one rozdawane do wyczerpania zapasów.

Przypominamy także, że nadal można jeszcze zwiedzać trzy wystawy o tematyce niepodległościowej. Do 5 grudnia w Muzeum Dawnego Kupiectwa zobaczyć mogą Państwo ekspozycję pt. „Drogi do Niepodległości”. Została ona przygotowana ze zbiorów Szczecińskiego Muzeum Historii i Pamięci. Podziwiać możemy grafiki i zdjęcia przedstawiające marszałka Józefa Piłsudskiego, jego rodzinę, towarzyszy broni, plakaty z okresu walk o odzyskanie niepodległości, afisze, ulotki, druki propagandowe, sztambuchy legionistów, mapy z planami bitew. Na wystawie można również zapoznać się z numizmatami z wizerunkiem marszałka, odznakami patriotycznymi oraz rękopiśmienną księgą pamiątkową poświęconą odsłonięciu pomnika Grunwaldzkiego w 1910 r. w Krakowie z wpisem m.in. Ignacego Jana Paderewskiego. Dzięki współpracy z Muzeum Broni i Militariów Stanisława Gabrysia w Witoszowie Dolnym oraz życzliwości dr Macieja Małachowicza ekspozycja została wzbogacona o broń używaną w okresie walk o odzyskanie niepodległości i utrwalanie granic Polski. Jednym z elementów wystawy są modele samolotów wykonane w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy. 

Do 9 grudnia w Rynku, przed wejściem do teatru oglądać można również wystawę plenerową opartą na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz na wspomnieniach piłsudczyków. W wystawie wykorzystano m.in. wspomnienia Michała Tadeusza Brzęka – Osińskiego – żołnierza pierwszej kompanii kadrowej oraz 1 Pułku Ułanów Władysława Beliny – Prażmowskiego, spisane przez Witolda Dąbkowskiego w książce „Ze wspomnień legionisty i piłsudczyka (1905-1939)”, Pamiętniki Władysława Kownasa zawarte w książce Marka Arpada Kowalskiego „Na stos”, utwory poetyckie żołnierzy Legionów Polskich oraz zdjęcia z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Z kolej do Miejskiej Biblioteki Publicznej, do 30 listopada zapraszamy na sentymentalną podróż, czyli wystawę pt. „Ze szkolnej ławy”. Na ekspozycji został zaprezentowany pakiet materiałów edukacyjnych - Teczka Sztubaka, a także wybrane elementy z księgozbioru bibliotecznego.

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola