Belka
Wtorek, 23 Kwietnia 2024   imieniny: Jerzy, Wojciech
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Planowane rekordowe inwestycje

Data publikacji: 2017-11-17, Data modyfikacji: 2017-11-17
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Planowane rekordowe inwestycje

Pierwszy etap przebudowy ulicy Kraszowickiej, modernizacja Alei Niepodległości, drugi etap remontu Parku Centralnego i rozpoczęcie prac w Parku Sikorskiego, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 na Zawiszowie, drugi etap modernizacji stadionu – to jedne z najważniejszych zadań inwestycyjnych, jakie znalazły się w przygotowanym budżecie miasta na 2018 rok. 

Ambitny plan inwestycyjny

Świdnica chce osiągnąć kolejny rekord, bo planowana wartość zadań inwestycyjnych to prawie 70 milionów złotych. 

„Konstruując ten budżet skupiliśmy się na kilku przesłankach. Najważniejsze z nich to rozwój Świdnicy i podniesienie komfortu życia mieszkańców. Walczymy o kolejny skok cywilizacyjny w mieście, realizując zarówno te duże zadania inwestycyjne, jak również szereg mniejszych, ważnych dla lokalnych społeczności, jak remonty chodników, modernizacje skwerów czy też przebudowę oświetlenia” – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
 
Dochody miasta mają sięgnąć 252 020 772 miliona złotych tj. o 13,9 % więcej niż w 2017 roku. Wydatki zaplanowano w wysokości 270 879 152 miliona złotych. Deficyt ma wynieść 18 858 380 złotych. Taki plan zakłada projekt budżetu na przyszły rok, przygotowany przez władze miasta.

Milionowe dotacje dla miasta

Świdnica w przyszłym roku uzyska ponad 31 milionów złotych dotacji zewnętrznych, między innymi unijnych z Aglomeracji Wałbrzyskiej oraz środków ministerialnych i wojewódzkich. 

„Chcemy wykorzystać wszystkie możliwości zarówno unijne i dofinansowania z innych źródeł. Liczne konkursy i środki zewnętrzne pozwolą na zmniejszenie deficytu w ciągu roku” – zapewnia prezydent Beata Moskal-Słaniewska. 

Mieszkalnictwo będzie priorytetem

Miasto kontynuować będzie nadal program dotacji do remontów dla właścicieli obiektów zabytkowych, a także dotychczasową politykę mieszkaniową, czyli budowę mieszkań socjalnych i chronionych oraz remonty pustostanów. 
W przedłożonym projekcie budżetu na podobnym poziomie dofinansowania jak w ubiegłym roku pozostaną takie sfery życia jak kultura, sport czy różnego rodzaju inicjatywy społeczne. Zadbano także odpowiednim wskaźnikiem o wzrost płac w miejskich jednostkach. 

Radni zdecydują

Projekt budżetu miasta na 2018 rok przedstawiony zostanie radnym, którzy pracować będą nad nim w poszczególnych komisjach, aby następnie przegłosować go na grudniowej sesji Rady Miejskiej. 

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola