Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: Prestiżowy wpis

Data publikacji: 2018-01-16, Data modyfikacji: 2018-01-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Prestiżowy wpis

W wyniku starań Prezydent Miasta Świdnicy, Beaty Moskal-Słaniewskiej, na wniosek dyrektora Muzeum Dawnego Kupiectwa, Wiesława Rośkowicza świdnicka instytucja kultury została wpisania do Państwowego Rejestru Muzeów. 

To wykaz polskich placówek, cennych nie tylko dla mieszkańców regionu, ale całego kraju. Wpis ten ma znaczenie prestiżowe, stanowi potwierdzenie wysokiego poziomu działalności merytorycznej placówki. Muzeum wpisane do rejestru otrzymuje uprawnienie do używania nazwy "muzeum rejestrowane" i uzyskuje przywilej korzystania ze szczególnej ochrony i pomocy finansowej państwa. 

W chwili obecnej status ten posiada 126 muzeów w Polsce na 723 znajdujące się w wykazie muzeów prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W gronie tym znajdują się między innymi: Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie czy też Muzeum Okręgowe w Toruniu.

„Jest to dla nas szczególnie cenne wyróżnienie. Tytuł ten potwierdza nie tylko słuszność starań, wyboru kierunku rozwoju placówki, ale przede wszystkim poziom, na który przez ponad pięćdziesiąt lat pracowało kilka pokoleń. To również osobiście dla mnie szczególny moment w karierze zawodowej, ponieważ z muzeum związany jestem od ponad 30 lat” – mówi Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Początki świdnickiego muzeum sięgają 1966 roku, kiedy to rozpoczęto organizowanie muzeum w pomieszczeniach ratusza. Placówka zajmować się miała gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem i konserwacją dóbr kultury z zakresu historii kupiectwa śląskiego, systemów pomiarowych stosowanych na Śląsku oraz badaniem historii Świdnicy i regionu. 

Zbiory te miały znajdować odbicie w kupieckich tradycjach miasta. Pierwsze wystawy stałe, otwarte w 1967 roku powstawały głównie dzięki pomocy innych dolnośląskich muzeów. W 1978 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki zatwierdziło nowy statut, w którym uwzględniono postulat rozszerzenia zakresu terytorialnego pozyskiwania zbiorów i zarazem zmieniono nazwę na Muzeum Dawnego Kupiectwa. Obecnie w muzeum istnieją cztery działy merytoryczne: historii Świdnicy, dawnego kupiectwa, metrologiczny oraz naukowo-oświatowy. 

Zbiory znajdujące się na stałych ekspozycjach to między innymi kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, wagi, odważniki, miary długości i objętości oraz aranżacje – dawnej karczmy, apteki, sklepu, domu wagi, urzędu miar i kramów bogatych kupców. W muzeum odbywają się także cyklicznie organizowane wystawy. Często nie są związane bezpośrednio z kupiectwem, lecz dotyczą szeroko pojętej kultury i sztuki. Obecnie podziwiać możemy świdnickie szopki bożonarodzeniowe. Ekspozycja dostępna będzie do końca stycznia.

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola