Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: Rewitalizacja Parku Centralnego

Data publikacji: 2017-11-09, Data modyfikacji: 2017-11-09
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Rewitalizacja Parku Centralnego

W Parku Centralnym prace postępują zgodnie z harmonogramem - pierwszy etap zakończył się we wrześniu.
 
Rewitalizacja tego terenu rozpoczęła się w marcu tego roku od uporządkowania i przebudowy akwenów wodnych. Przetarg na wykonanie robót wygrało Przedsiębiorstwo Robót Wodnych i Ekolgicznych "EKO-WOD" Sp. z o. o ze Świdnicy, które wykonało zadanie za około 1 mln 500 tys. zł. 

Zakres prac obejmował m. in.: oczyszczenie koryta Witoszówki przepływającej przez Park Centralny, naprawę skarp, a także wyspy oraz Stawu Pływackiego i Gondolowego. Przeprowadzona została również wycinka chorych i zagrażających bezpieczeństwu drzew oraz samosiejek. 

Aktualnie trwają prace przy budowie fontanny oraz przebudowie schodów oraz roboty instalacyjne i oświetleniowe. Za budowę obiektów kubaturowych, czyli altany, schodów i rozarium odpowiedzialna będzie firma Budmax z Boguszowa Gorc, która zrealizuje zadanie za kwotę ok. 1 mln 200 tys. zł. Fontannę centralną i dwie fontanny pływające za prawie 950 tys. zł wykona przedsiębiorstwo Akwaplanta Sp. z o. o. z Wrocławia. Instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne to zadanie za kwotę 2 mln 490 tys. zł przeprowadzi Zakład Robót Teletechnicznych Telfa ze Świdnicy. 

„Z uwagi na duży zakres i koszt przedsięwzięcia realizacja rewitalizacji Parku Centralnego odbywa się etapami. Projekt przebudowy obejmuje cały, ponad 12-hektarowy obszar. Podobnie, jak na skwerze przy pl. 1000-lecia, chcemy także i tutaj odtworzyć historyczny wizerunek tego miejsca oraz wzbogacić go o nowe nasadzenia. Mam nadzieję, ze uda nam się stworzyć idealne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, o czym będą się mogli Państwo przekonać wczesną jesienią przyszłego roku” – mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. 

Ogłoszono przetarg na zagospodarowanie terenu zieleni w parku. Oferty na realizację tego zadania można składać do 27 listopada do godz. 9.00 w Urzędzie Miejskim w Świdnicy. Przygotowywana jest także dokumentacja przetargowa na wykonanie alejek i ścieżek rowerowych oraz na zakup i montaż małej architektury, czyli ławek, koszy na śmieci, stojaków rowerowych i „psich pakietów”. Cały obszar parku objęty zostanie monitoringiem, zamontowanych zostanie 16 kamer. 

Szacowany koszt realizacji tego zadania to ok. 15 mln zł. Przypomnijmy, że miasto pozyskało 9 mln zł dofinansowania na rewitalizację terenów zielonych w mieście z Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w tym na Park Centralny – 5 mln 890 tys. zł. 

UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola