Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Miasto Świdnica: Ubierzmy miasto na Niepodległość

Data publikacji: 2018-02-19, Data modyfikacji: 2018-02-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Ubierzmy miasto na Niepodległość

Znaki drogowe, poręcze schodów, słupy latarni, pomniki czy też drzewa „ubrane” w ręczne robótki - na świecie coraz częściej można spotkać tak radosne dzieła. Świdnica postanowiła zainspirować się tą twórczością i z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości wyszydełkować biało – czerwone ubranko. Będzie ono składało się z kwadratów o wymiarach 10 cm x 10 cm. Zostanie w nie przyodziany jeden z elementów przestrzeni miejskiej. 

Już w czwartek, 22 lutego o godz. 17.00 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych przy ul. Długiej 33 odbędzie się pierwsze spotkanie szydełkowe, zorganizowane w ramach akcji "Świdnickie szydełkowanie - ubierzmy Nasze Miasto na Niepodległość". Jego gościem będzie prezydent miasta, Beata Moskal - Słaniewska. Kolejne odbędą się w każdy ostatni czwartek miesiąca, czyli 29 marca, 26 kwietnia, 24 maja i 28 czerwca. 

„Szydełko? Kiedyś potrafiłam dzięki niemu robić cuda. Od lat nieużywane, ale dla takiego celu warto je znów wyjąć z pudełka. Nie zaszkodzi trochę zabawy Chcemy, aby obchody święta niepodległości były zróżnicowane. Liczę na to, że przy szydełkowaniu będziemy się razem bawić, ale i na to, że przy tej wspólnej pracy porozmawiamy o wartościach, o jakich warto sobie przypomnieć z okazji tak ważnego jubileuszu. Takie wspólne projekty niezwykle integrują” – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.

Szydełkowe grafitti to rodzaj street artu, gdzie zamiast farby i pędzla, używa się kolorowych włóczek i szydełka. W odróżnieniu od tradycyjnego graffiti nie jest ono destrukcyjne, a włóczkowe „ubranka” w każdej chwili można usunąć z miejskiej przestrzeni. Szydełkowego graffiti nie należy utożsamiać z wandalizmem czy reklamą. Głównym jego celem jest personalizacja wybranych elementów przestrzeni miejskiej. Utworzone "ubranka" ocieplają przestrzeń, a także budzą pozytywne emocje wśród mieszkańców miasta.

Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich mieszkańców Świdnicy. Pierwsze zajęcia poprzedzone zostaną krótkim wprowadzeniem w tajniki szydełkowania dla osób początkujących.

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola