Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Wymień foliówkę na eko-reklamówkę

Data publikacji: 2018-03-19, Data modyfikacji: 2018-03-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Wymień foliówkę na eko-reklamówkę

Zachęcamy mieszkańców Świdnicy do wymiany foliowych reklamówek, jedno bądź wielorazowego użytku, na bardziej ekologiczne torby z materiału z logiem „Czysta Świdnica”. Zmieńmy nasze nawyki zakupowe i zadbajmy o otaczające nas środowisko. Wymiana rozpocznie się już w poniedziałek, 19 marca. 

Koniec z darmowymi torbami

Od początku tego roku w Polsce obowiązują znowelizowane przepisy ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Wdrażają one unijną dyrektywę, której celem jest ograniczenie stosowania plastikowych toreb. W praktyce oznacza to brak wydawania w sklepach klientom darmowych jednorazowych reklamówek. To za sprawą wprowadzenia tzw. opłaty recyklingowej, która wynosi 20 groszy i obejmuje lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów. A właśnie siatki o takiej grubości były najczęściej wydawane przy sklepowych kasach. 

Polska w czołówce

Reklamówki czy ogólnie tworzywa sztuczne mogą być dla środowiska sporym zagrożeniem. Ich rozkład może trwać setki lat, a w niektórych warunkach mogą być trujące np. wtedy, gdy trafią do pieca i zostają spalone. Polska, na tle krajów europejskich, jest rekordzistą pod względem ilości zużywanych torebek foliowych. Średnia unijna wynosi niecałe 200 reklamówek na mieszkańca na rok. Według danych Komisji Europejskiej, w 2010 roku średnia na jednego Polaka, Portugalczyka czy Słowaka wynosiła 490 foliówek, na Niemca 70, a na Fina czy Duńczyka – tylko cztery torby. Unia Europejska chce by do 2019 roku o 80 proc spadło zużycie torebek foliowych.
 
Papier czy plastik, a może z materiału? 

Alternatywą dla tzw. „foliówek” są torby wykonane z papieru bądź materiału. Te pierwsze nie są niestety tak ekologiczne jak większość z nas myśli. Pod wieloma względami mogą być bardziej obciążające niż plastikowe. Z danych opublikowanych na portalu naukatolubie PL wynika, że produkcja torby papierowej powoduje o 70 proc. większe zanieczyszczenie powietrza oraz o 80 proc. większą emisję gazów cieplarnianych niż produkcja torby plastikowej. Ponadto papier w trakcie produkcji o 50 proc. bardziej zanieczyszcza wodę niż plastik i pochłania cztery razy więcej energii i trzy razy więcej wody. Dlatego zdecydowanie lepszym wyborem przy robieniu zakupów w sklepach jest zabranie ze sobą torby wykonanej z materiału np. z juty czy bawełny.

Zadbaj o środowisko i przyjdź po darmową eko-torbę

Każda nasza decyzja w trakcie robienia zakupów może mieć zbawienny wpływ na środowisko. Wybierając konkretne artykuły, zwracajmy chociażby uwagę na to, w jaki sposób są zapakowane. Im mniej opakowany jest dany produkt, tym lepiej. Na przykład kupując pastę do zębów czy krem do rąk – wystarczą same tubki, nie musimy przecież wybierać dodatkowo zapakowanych w kartonikowe pudełka. Podobnie ma się sprawa do toreb na zakupy. Zaplanujmy je wcześniej i zabierzmy ze sobą eko-torbę. Każdy mieszkaniec Świdnicy może taką torbę dostać praktycznie za darmo. Wystarczy, że od 19 do 23 marca zgłosi się do Urzędu Miejskiego w Świdnicy do Wydziału Gospodarki Odpadami, pokój 2 albo do Wieży Ratuszowej w Rynku i zostawi jedną plastikową reklamówkę, a w zamian otrzyma ekologiczną torbę wykonaną z materiału. Ilość eko-toreb jest ograniczona (600 sztuk), dlatego obowiązuje kolejność zgłoszeń. Bądź pierwszy i postaw na czystą Świdnicę!

jednostki samorządu terytorialnego, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola