Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Zakończona konserwacja

Data publikacji: 2017-09-19, Data modyfikacji: 2017-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Zakończona konserwacja

Świdniczanie oraz turyści odwiedzający miasto mogą od niedawna podziwiać odrestaurowaną Kolumnę Świętej Trójcy w Rynku. Już niedługo swój blask odzyska także rzeźba św. Floriana, znajdująca się przy wejściu do Muzeum Dawnego Kupiectwa. 

W sumie koszt odnowy zabytków wyniesie około 125 tys. zł, z czego 40 tys. zł pochodzi z dotacji udzielonej przez Województwo Dolnośląskie. 

Kolumna Świętej Trójcy została oczyszczona z zanieczyszczeń. Osłabione partie kamienia zostały wzmocnione, a wszelkie ubytki uzupełnione. Przeprowadzono również konserwację elementów metalowych kolumny, a także polichromowanych kartuszy z inskrypcją i herbami. Dodatkowo obiekt został poddany hydrofobizacji, aby uodpornić kamień przed negatywnym skutkiem opadów deszczu.

Prace renowacyjne rozpoczęły się z kolei przy rzeźbie św. Floriana. Zostanie ona oczyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń, uzupełnione zostaną także ubytki oraz impregnacja wzmacniająca kamień. Dodatkowo przeprowadzona zostanie naprawa fundamentów oraz izolacji poziomej. 

„Od lat inwestujemy w poprawę estetyki w zabytkowym centrum miasta, mając na uwadze nie tylko potencjał turystyczny tego miejsca, ale przede wszystkim próbę zachowania dziedzictwa historycznego Świdnicy. Wspieramy remonty kamienic z budżetu miasta, pozyskujemy dodatkowe pieniądze na renowacje rzeźb, kolumn, a nawet kamiennych fontann, których remont rozpocznie się w przyszłym roku. Jesteśmy przekonani, że nasze działania przyczynią się do zwiększenia ruchu turystycznego w mieście, a świdnicki Rynek zachowa swój blask dla kolejnych pokoleń” mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydent miasta. 

Prace konserwatorskie na wspomnianych zabytkach powinny zakończyć się do października tego roku. Prowadzi je wyłoniona w przetargu firma Restoart Sp. z o.o. z Wrocławia. Nadzór nad ich prawidłowym wykonaniem sprawuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a ze strony miasta Pełnomocnik Prezydenta ds. Ochrony i Konserwacji Zabytków, Barbara Sawicka.
UM Świdnica, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola