Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w gronie najważniejszych zabytków techniki w Europie

Data publikacji: 2018-07-13, Data modyfikacji: 2018-08-04
A A AWydrukDrukuj  
 
Szanowni Państwo, jesteśmy dumni, że możemy poinformować o nadaniu Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w dn. 2.07.2018 r. tytułu Punktu Kotwicznego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Tytuł ten przyznawany jest obiektom o szczególnym znaczeniu dla historii techniki i przemysłu w Europie. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest jednym z 80 Punktów Kotwicznych, do których należą m.in. pierwszy most żelazny na świecie w Ironbridge, Browary Heineken w Amsterdamie czy Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. ERIH doceniło znaczenie zespołu d. parowozowni w Jaworzynie Śląskiej (siedziby Muzeum Kolejnictwa na Śląsku) będącego częścią najstarszego węzła kolejowego na Śląsku, którego powstanie umożliwiło rozwój przemysłu w rejonie Przedgórza Sudeckiego i Karkonoszy. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku powstało w 2004 r. w miejsce zrujnowanego skansenu Lokomotyw Parowych PKP. Po 14 latach działalności Muzeum jest jednym z największych muzeów kolejowych w Europie. Kolekcję tworzy ponad 140 zabytkowych pojazdów kolejowych. Wysiłkiem Muzeum Kolejnictwa na Śląsku udało się odbudować i przywrócić do ruchu m.in. zabytkową polską lokomotywę parową TKtk48-18 z 1951 r. czy zestaw wagonów osobowych Ci/Bi z lat 30-tych XX wieku, które wykorzystywane są do organizacji przejazdów po najważniejszych liniach kolejowych Dolnego Śląska i Polski. Muzeum Kolejnictwa na Śląsku jest częścią Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, największej organizacji pozarządowej w Polsce zajmującej się ochroną i promocją zabytków techniki. Więcej informacji dot. Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego obiektów, które zrzesza znajdziecie Państwo na stronie erih.net Zespół Muzeum Kolejnictwa na Śląsku,

Pełna treść wiadomości na: muzeumtechniki.pl/?p=4638
muzeumtechniki.pl, Źródło artykułu: muzeumtechniki.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola