Belka
Środa, 24 Kwietnia 2024   imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ratujemy dworzec kolejowy w Jaworzynie Śląskiej

Data publikacji: 2018-10-16, Data modyfikacji: 2018-10-17
A A AWydrukDrukuj  
 
29 października 1843 r. czyli 175 lat temu uroczyście uruchomiono tzw. „Kolej Świebodzicką”. Była to jedna z najstarszych linii kolejowych w tej części Europy i druga najstarsza na Śląsku. Kolej Świebodzicka zaczynała się we Wrocławiu na specjalnie wybudowanym dworcu (o tej samej nazwie), a kończyła się w Świebodzicach. Budowa tej linii sprawiła, że wyrosło na Śląsku nowe miasto – Königszelt – dziś Jaworzyna Śląska i dworzec kolejowy będący chlubą tego nowego miasta. Bez wątpienia tak doniosła rocznica powinna być godnie uczczona, niestety stan historycznego Dworca w Jaworzynie Śląskiej nie nastraja do świętowania.W związku z tym w poniedziałek 29 października 2018 r. o godzinie 16.00 dookoła jaworzyńskiego dworca Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska planuje utworzyć ludzki łańcuch połączonych rąk, który będzie symbolem ratunku i jedności w chęci przywrócenia historycznego miejsca ponownie do życia. Tego dnia zabytkowy parowóz z wagonami oraz grupą rekonstrukcyjną wjedzie na stację w Jaworzynie Śląskiej, by przypomnieć niezwykłą historię samego dworca i miasta.Zapewne większość mieszkańców Jaworzyn Śląskiej wciąż pamięta, gdy dworzec był największą dumą miasta. Dzisiaj dworzec w Jaworzynie Śląskiej nie przypomina niestety obiektu z czasów, kiedy to co kilka minut odjeżdżały stąd pociągi nie tylko do Wrocławia czy Jeleniej Góry, ale do Pragi, Berlina czy Paryża.  Bez wież, pokryty łuszczącym się tynkiem, pozbawiony w wyniku różnych „modernizacji” detali architektonicznych, dworzec w Jaworzynie Śląskiej niecierpliwie oczekuje na nowego właściciela i na ratunek.Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, z okazji 175-lecia linii kolejowej Wrocław- Świebodzice, zaprasza 27-28.10.2018 r. na przejazdy zabytkową lokomotywą po terenie Muzeum (od godz. 10 do 18)

Pełna treść wiadomości na: muzeumtechniki.pl/?p=4801
muzeumtechniki.pl, Źródło artykułu: muzeumtechniki.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola