Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Skarby ukryte na strychu plebanii. Remont w Śmiałowicach przynosi niespodzianki

Data publikacji: 2018-08-06, Data modyfikacji: 2018-08-07
A A AWydrukDrukuj  
 
Na zbiór ksiąg pamiętających czasy Jezuitów, a także historyczne dokumenty i obrazy natrafiono podczas remontu plebanii kościoła w Śmiałowicach. Wśród nich znalazł się portret znanego i cenionego w Niemczech kompozytora Richarda Kügele, który mieszkał w Śmiałowicach i został pochowany na tamtejszym cmentarzu. Znaleziska zostały już wstępnie zabezpieczone. Portrety kompozytora Richarda Kügele oraz najprawdopodobniej jego żony, odnalezione podczas remontu plebaniiMało kto spodziewał się, że rozpoczęty w lipcu remont przyniesie tyle niespodzianek. – Na strychu odkryliśmy kilkaset książek. Oprócz mszałów znalazły się wśród nich pamiętniki kolejnych proboszczów, księgi parafialne, liturgiczne i inne książki. Niektóre pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Są też takie, które liczą sobie ponad 200 lat – mówi ks. Marcin Gęsikowski, proboszcz parafii w Śmiałowicach. Dla lokalnych historyków może to być nie lada gratka, bowiem w kościelnych dokumentach najpewniej odnotowano także dzieje miejscowości oraz losy jej mieszkańców. Najcenniejszym ze znalezisk jest najprawdopodobniej mszał datowany na 1738 rok. Najprawdopodobniej, gdyż gospodarz śmiałowickiej parafii nie miał jeszcze okazji przejrzeć wszystkich znalezisk. Na razie wszystkie zostały zniesione ze strychu i zabezpieczone przed dalszym niszczeniem. Starannego przejrzenia wymagają także dokumenty i obrazy odnalezione na poddaszu plebanii. Na ten moment udało się potwierdzić, że część znalezisk dotyczy Richarda Kügele i jego rodziny. Urodzony w 1850 roku w Wodzisławiu kompozytor, bardzo znany i ceniony w Niemczech, jest autorem ponad 300 utworów na organy i fortepian. Do Śmiałowic przeniósł się w 1918 roku. Grał na organach znajdujących się w śmiałowickim kościele, zaś jego syn został księdzem i proboszczem tamtejszej parafii. Kügele zmarł w 1926 roku. Został pochowany na przykościelnym cmentarzu. Podczas prac remontowych odkryto m.in. portrety kompozytora oraz – najprawdopodobniej – jego żony. Natrafiono też na paszport Teresy Kügele, siostry ostatniego niemieckiego proboszcza. Historyczne znaleziska są w dobrym stanie – zostaną w przyszłości poddane dodatkowej renowacji i nie jest wykluczone, że będą częścią wystawy poświęconej historii miejscowości oraz wczesnogotyckiego kościoła wybudowanego pod koniec XIII wieku. – Chcemy zadbać o pamięć tego miejsca. Pojawił się też luźny pomysł zorganizowania dnia poświęconego kompozytorowi Richardowi Kügele, podczas którego mógłby się odbyć poświęcony mu wykład oraz krótki koncert – dodaje proboszcz parafii. 1 of 16 Michał Nadolskinadolski@swidnica24.pl fot. Parafia pw. św. Wawrzyńca w Śmiałowicach

Pełna treść wiadomości na: swidnica24.pl/?p=282696
swidnica24.pl, Źródło artykułu: swidnica24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola