Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Strzegom: Honorowy Obywatel

Data publikacji: 2017-11-21, Data modyfikacji: 2017-11-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Strzegom: Honorowy Obywatel

Niezwykle szanowany i charyzmatyczny mieszkaniec naszego miasta - Marian Wojciów został 16. Honorowym Obywatelem Strzegomia. Uroczysta sesja odbyła się w sobotę, 18 listopada br. w Urzędzie Miejskim w Strzegomiu. 

Tak ważne wydarzenie zgromadziło wielu znamienitych gości. Wśród obecnych byli m. in.: Tytus Czartoryski – radny sejmiku województwa dolnośląskiego, Marian Dembiński - członek Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i przewodniczący NSZZ RI Regionu Dolny Śląsk, Michał Grzegorczyn – członek prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność”, Kazimierz Kimso – przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” oraz Ryszard Jadach – wiceprzewodniczący Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Świdnicy. 

Na sesji pojawili się również przedstawiciele duchowieństwa, Honorowi Obywatele Strzegomia, sołtysi, rolnicy, przyjaciele i znajomi. Nie mogło oczywiście zabraknąć najbliższej rodziny Mariana Wojciów – żony i dzieci wraz z rodzinami.

Burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta, mówiąc o nowym Honorowym Obywatelu Strzegomia, wskazał na jego bardzo dużą aktywność i zasługi w wielu dziedzinach życia. Podkreślił niespożytą wręcz energię, bogaty życiorys i ogromne poczucie humoru. Włodarz naszej gminy zaznaczył także, że z doświadczenia Mariana Wojciów mogło i nadal może korzystać kilka pokoleń mieszkańców Ziemi Strzegomskiej. Uzasadnienie do uchwały nadającej tytuł „Honorowego Obywatela Strzegomia” odczytał wiceprzewodniczący rady Paweł Mosór. Wnioskodawcami byli burmistrz Strzegomia oraz radny Zdzisław Kudyba.

Sam Marian Wojciów w swoim wystąpieniu podziękował strzegomskim radnym za podjęcie uchwały ws. nadania tego prestiżowego tytułu, a wszystkim gościom za przybycie i uświetnienie tej uroczystości. W swoim stylu, ze swadą i poczuciem humoru, przypomniał kilka zabawnych anegdot ze swojego życia, wprowadzając zebranych w doskonały nastrój.

Po obejrzeniu interesującej prezentacji multimedialnej, będącej swoistym podsumowaniem dotychczasowego życia Mariana Wojciów, przyszła pora na przemówienia gości i składanie okolicznościowych życzeń. Pod adresem bohatera uroczystości padło wiele sympatycznych i życzliwych słów. 

„Niezmiernie się cieszę, że Marian Wojciów dołączył do grona „Honorowych Obywateli Strzegomia”. Znam go praktycznie całe moje dorosłe życie. Prowadziliśmy razem wspólne akcje w obronie interesów zwykłych obywateli. Dziękuję, że dostrzeżono mojego – mogę śmiało tak powiedzieć – przyjaciela. On – jak mało kto - jest wart tego wyboru” – podkreślał Marian Dembiński. 

„Cenię w Tobie to, Drogi Marianie, że nigdy nie byłeś poprawny politycznie. To, co mówiłeś, nigdy nie było złośliwe, zawsze wynikało z Twojego doświadczenia i Twojej wielkiej troski o różne sprawy” – dodał ks. Marek Babuśka. 

Bardzo ciepło o Marianie Wojciów wypowiedział się także Ryszard Rossa, burmistrz Strzegomia w latach 1990-1994, podkreślając m. in. jego aktywność samorządową.

Sesja zakończyła się pamiątkowymi fotografiami i wywiadami do Telewizji Internetowej Strzegom. Zaproszeni goście byli również uczestnikami Balu Rolnika. 

UM Strzegom, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola