Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Strzegom: Upamiętnienie ofiar

Data publikacji: 2017-09-05, Data modyfikacji: 2017-09-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Strzegom: Upamiętnienie ofiar

W pierwszą niedzielę września na terenie Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy odbyły się uroczystości upamiętniające 78. rocznicę agresji Niemiec na Polskę. Organizatorami tego patriotycznego wydarzenia byli: Urząd Miejski w Strzegomiu, Muzeum Gross-Rosen oraz Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. Patronat objęli: biskup świdnicki - Ignacy Dec oraz marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski. 

Wśród gości znaleźli się m. in.: wojewoda dolnośląski – Paweł Hreniak i dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – Wanda Gołębiowska, przedstawiciele władz lokalnych, reprezentanci instytucji państwowych, kombatanckich i sybirackich. Nie zabrakło oczywiście więźniów byłego obozu koncentracyjnego KL Gross-Rosen, duchowieństwa, harcerzy, dyrektorów placówek oświatowych wraz z uczniami oraz osób prywatnych. Uroczystościom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych z Wrocławia.

„Widać było, że Niemcy nie będą przestrzegać żadnych zasad moralnych. Rozpoczęto mordowanie tych narodów, które nie pasowały do nowego świata. Ważne jest, by wspólnie spotykać się, celebrować i przypominać światu, co się tak naprawdę wydarzyło. Dziękuję byłym więźniom, którzy nam te czasy przypominają i dają wspaniałe świadectwo” mówił wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.

Przed nabożeństwem odczytano także dwa okolicznościowe listy: od członka zarządu województwa dolnośląskiego – Tadeusza Samborskiego oraz szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jana Józefa Kasprzyka. Prowadzący uroczystość Robert Kotowicz poinformował, że w trakcie ostatniego roku zmarło sześciu byłych więźniów.

Polową mszę św. odprawił ks. infułat Józef Strugarek, który reprezentował biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Mocno zabrzmiał Apel Poległych, który odczytali harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w Strzegomiu. Ostatnim aktem było złożenie wieńców przez poszczególne delegacje przed pomnikiem mauzoleum.

Przez Gross-Rosen - obóz macierzysty i jego filie - przeszło około 125 tys. więźniów, zginęło 40 tys. osób. Do najliczniejszych grup narodowościowych w tym kompleksie należeli Żydzi, Polacy oraz obywatele byłego Związku Radzieckiego.

UMiG Strzegom, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola