Belka
Sobota, 15 Grudnia 2018   imieniny: Nina, Celina, Walerian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Strzegom: XIV spotkanie

Data publikacji: 2017-09-22, Data modyfikacji: 2017-09-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Strzegom: XIV spotkanie

17 września odbyła się uroczystość pod nazwą „XIV Spotkanie Religijno-Patriotyczne w Rusku”, poświęcona pamięci wszystkim poległym, a także żyjącym jeszcze więźniom byłego obozu pracy.

Spotkania zostały zainicjowane w lipcu 2004 r. i od tamtego czasu niezmiennie każdego roku, odbywają się w trzecią niedzielę września. Honorowy patronat nad tą uroczystością objęli biskup świdnicki - ks. Ignacy Dec oraz burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.30 mszą świętą w kościele filialnym pw. św. App Piotra i Pawła w Rusku, którą celebrowali: ks. kanonik Witold Hyla - proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu-Klecinie oraz ks. kanonik Marek Krysiak – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie. Ksiądz Witold wygłosił również bardzo bogatą w treści religijno-patriotyczne homilię. Liturgię eucharystyczną wzbogaciły schole dziecięce z Jaroszowa i Ruska. 

Po mszy świętej nastąpiło przejście przed obelisk z tablicą pamiątkową. Po przemówieniach dostojnych gości, złożono okolicznościowe wieńce i kwiaty oraz odmówiono modlitwę za Ojczyznę i więźniów poległych w stalinowskich i nazistowskich łagrach oraz obozach pracy. Słowa refleksji dotyczące minionych czasów oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w Rusku w latach 1948-1956 skierowali do uczestników posłowie na Sejm RP: Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, wicewojewoda dolnośląski - Kamil Krzysztof Zieliński, burmistrz Strzegomia - Zbigniew Suchyta oraz były więzień OPW w Rusku - Tadeusz Kazimierz Mróz, którzy w bardzo przejmujących słowach podzielili się z zebranymi autorefleksjami nt. trudnych czasów funkcjonowania komunistycznych obozów pracy na ziemiach polskich po II wojnie światowej oraz kultywowania uroczystości poświęconych pamięci poległych więźniów. Po ceremonii złożenia okolicznościowych wieńców i wiązanek kwiatów prowadzący całą uroczystość Krzysztof Kalinowski dokonał oficjalnego jej zakończenia. 

W uroczystości wzięli również udział radni Rady Miejskiej w Strzegomiu na czele z przewodniczącym Tomaszem Marczakiem, najbliższa rodzina Tadeusza Kazimierza Mroza, pracownicy Urzędu Miejskiego w Strzegomiu, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z terenu gminy Strzegom, nauczyciele, młodzież i dzieci z wielu szkół z terenu naszej gminy, poczty sztandarowe, sołtysi, strzelcy ze Związku Strzeleckiego Oddział Strzegom, kombatanci oraz mieszkańcy gminy Strzegom i gminy Żarów. Ponadto, w tej pięknej uroczystości udział wzięli żołnierze Wojska Polskiego z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu pod dowództwem kapitana Radosław Jabłońskiego.

UM Strzegom, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola