Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Zbierz 5 sztuk śmieci i odmień lasy!

Data publikacji: 2018-08-14, Data modyfikacji: 2018-08-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Czy nie jest przyjemniej spacerować wśród pięknych widoków, niezmąconych porzuconymi plastikowymi butelkami czy innymi odpadami? Zaledwie pięć sztuk śmieci zebranych przez każdego z nas może odmienić oblicza lasów. Nadleśnictwo Świdnica włącza się do ogólnopolskiej akcji #zabierz5zlasu i zachęca mieszkańców do zadbania o lokalną przyrodę. Zaśmiecanie lasów stanowi problem w całej Polsce, nie inaczej jest w Nadleśnictwie Świdnica. – Niestety, ludzie nie mają nawyku zabierania z lasu tego, co ze sobą przynieśli. Jeśli śmieci pozostawiają turyści czy grzybiarze, są to typowe przedmioty zabierane na wycieczkę czy spacer po lesie: butelki po napojach, kartoniki, folie aluminiowe, a także papierowe i foliowe opakowania – mówi Malwina Boncol z Nadleśnictwa Świdnica. W lesie często napotykamy nie tylko na pojedyncze odpady, ale też całe ich skupiska. – Do lasu, niestety, trafia też gruz, dachówki z rozbiórki domu, zepsuty telewizor, pralka, kanapa i co tylko przyjdzie do głowy. Choć ciężko w to uwierzyć, zdarzają się sytuacje, że w lesie porzucane są tak wielkogabarytowe przedmioty, jak choćby ogromny piec od centralnego ogrzewania – wymienia. Każdego roku Nadleśnictwo Świdnica na sprzątanie odpadów zanieczyszczających przyrodę wydaje około 50 tys. zł. Rocznie zbieranych jest od około 150 do 200 metrów przestrzennych śmieci. – Nieustannie walczymy z procederem porzucanych odpadów. W punktach odwiedzanych przez turystów śmieci sprzątane są regularnie, dwa razy w tygodniu. Ponadto w ciągu całego roku usuwane są także pojawiające się nielegalne wysypiska. Do tego organizujemy wspólne akcje z harcerzami i firmami, które chcą się zaangażować w sprzątanie lasu. W ubiegłym roku po raz pierwszy wystartowaliśmy też z inicjatywą „Góry Sowie, nie góry śmieci”, podczas której już po sezonie turystycznym, we współpracy z lokalnymi gminami oraz nadleśnictwami posprzątaliśmy masyw Wielkiej Sowy – tłumaczy Malwina Boncol. Świdniccy leśnicy nie spoczywają na laurach i włączają się w kolejne ekologiczne działanie, tym razem w ramach ogólnopolskiej akcji #zabierz5zlasu. Inicjatywa ma zachęcać, by z odwiedzin w lesie zabrać ze sobą co najmniej 5 znalezionych śmieci. – Niewiele czasu trzeba, aby zebrać tych pięć śmieci. To nie jest też dużo, ale gdyby każdy z nas podjąłby się wyzwania, wspólnymi siłami moglibyśmy zdziałać wiele – zauważa Malwina Boncol. – Zasada akcji jest prosta. Zbieramy 5 śmieci – robimy zdjęcie – wrzucamy je na swój profil facebooka i nominujemy 5 osób, które chcemy zaangażować w challenge. Zapraszamy do udziału akcji! – zachęca Malwina Boncol. Leśnicy w swoich akcjach przypominają, że las nie zaśmieca się sam i naprawdę niewiele trzeba, by zadbać o otaczającą nas przyrodę. A co zrobić, gdy zobaczymy nielegalny wywóz śmieci? – Sytuację można zgłosić do najbliższego leśniczego, do straży leśnej, wykonać telefon do nadleśnictwa lub po prostu zadzwonić na policję – dodaje Malwina Boncol. /Tekst: Agnieszka Nowicka/ /materiały: Nadleśnictwo Świdnica/

Pełna treść wiadomości na: swidnica24.pl/?p=283919
swidnica24.pl, Źródło artykułu: swidnica24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola