Belka
Poniedziałek, 6 Maja 2024   imieniny: Judyta, Jan, Jurand
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Gmina Świdnica: Pierwsza z ośmiu rozmów o pojednaniu za nami

Data publikacji: 2021-06-13, Data modyfikacji: 2021-06-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Gmina Świdnica: Pierwsza z ośmiu rozmów o pojednaniu za nami

„Dzieci pojednania” - spotkanie z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim (synem byłego premiera RP Tadeusza Mazowieckiego), było pierwszym z 8 zaplanowanych seminariów jakie Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz z partnerami organizuje w ramach obchodów 30. rocznicy polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

 

W gronie uczestników pierwszego spotkania znaleźli się także burmistrz miasta Lampertheim Gottfried Störmer i zastępca wójta gminy Świdnica Bartłomiej Strózik. Wszystko za sprawą umowy partnerskiej, która od 2006 roku łączy gminę Świdnica i niemieckie miasto Lampertheim oraz wymiany edukacyjnej szkół.

Współpraca edukacyjna szkół Pszenno- Lampertheim rozpoczęła się w 2008 roku od realizacji wspólnego projektu „Odwaga cywilna w czasie II wojny światowej- śladami Alfreda Delpa- działacza Kręgu z Krzyżowej”. Na ten cel w ramach programu Europa für den Frieden (Pokój dla Europy- Europa dla Pokoju) ówczesne Gimnazjum w Pszennie otrzymało dotację w wysokości 16 tys. euro. Od tego momentu placówki oświatowe prowadzą regularną wymianę młodzieży zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Ponadto dzięki współpracy partnerskiej gminy Świdnica z Lampertheim, Maldegem, Adrią i Ermont, młodzież z terenu gminy gościła kilkukrotnie w Belgii, Włoszech i Niemczech realizując nie tylko edukacyjne ale i pro społeczne projekty. Korzystała także z wymiany dobrych praktyk w ramach działalności młodzieżowych rad.

Polsko-niemieckie spotkania młodzieży nie muszą być tylko jednorazową przygodą czasu szkolnego. Mogą mieć trwały wpływ i zmienić życie ich uczestników i uczestniczek. Organizatorzy projektu 8xpojednanie zaprosili 5 uczestników i uczestników z Niemiec i z Polski, którzy mają właśnie takie doświadczenie . W tym gronie znalazły się 3 osoby z gminy Świdnica.

Ostatnim punktem spotkania była rozmowa z Elisabeth Seidler i Wojciechem Mazowieckim. Ich ojcowie: Manfred Seidler, rzecznik Komisji Polskiej Kręgu Bensberskiego, oraz Tadeusz Mazowiecki, pierwszy demokratyczny premier Polski, należeli do pokolenia, które, doświadczywszy dramatu drugiej wojny światowej, zapoczątkowało proces pojednania polsko-niemieckiego.

, Źródło artykułu: UG Świdnica
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola