Belka
Środa, 21 Kwietnia 2021   imieniny: Anzelm, Bartosz, Feliks
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Świdnica znów wysoko w ogólnopolskim rankingu

Data publikacji: 2016-11-24, Data modyfikacji: 2016-11-24
A A AWydrukDrukuj  
 
 Świdnica znów wysoko w ogólnopolskim rankingu

W tym roku po raz trzynasty wyłoniono laureatów rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Miasto Świdnica znalazło się na wysokim 18 miejscu wśród 238 gmin, w zestawieniu opracowanym pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.

Głównym celem projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów, jako jednostek samorządu terytorialnego i promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów. Do tego celu prowadzi program badań na dwóch poziomach: na poziomie regionów i na poziomie krajowym.

Ranking jest prowadzony oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. O jego wartości decyduje zakres i sposób zbierania danych wyjściowych, które obejmują wszystkie polskie miasta i gminy. Porównywane są niezależne materiały zbierane przez Główny Urząd Statystyczny i Bank Danych Lokalnych. Analizie podlega 16 wskaźników pogrupowanych w 3 obszarach rozwoju: gospodarczym, społecznym i ochrony środowiska. Pod uwagę brane są m.in. stopień wykorzystania funduszy unijnych, przedsiębiorczość, wydatki na inwestycje, liczba pracujących, udział dochodów własnych itp.

W kategorii gmin miejskich Świdnica znalazła się na 1 miejscu w powiecie i na 2 w województwie. Zwycięzcą wśród gmin miejskich jest Karpacz, wśród miast na prawach powiatu – Gliwice, wśród wiejskich – Kleszczów a wśród miejsko-wiejskich – Dziwnów. 

redakcja, Źródło artykułu: http://um.swidnica.pl/, Autor zdjęć: http://um.swidnica.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola