W tym roku po raz trzynasty wyłoniono laureatów rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Miasto Świdnica znalazło się na wysokim 18 miejscu wśród 238 gmin, w zestawieniu opracowanym pod przewodnictwem prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka z Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.
Głównym celem projektu jest opracowanie podstaw systemowego monitorowania zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów, jako jednostek samorządu terytorialnego i promowania tego rozwoju na bazie opracowanych wzorców, czyli najlepszych przykładów. Do tego celu prowadzi program badań na dwóch poziomach: na poziomie regionów i na poziomie krajowym.
Ranking jest prowadzony oddzielnie dla miast na prawach powiatu, gmin miejskich, miejsko-wiejskich i wiejskich. O jego wartości decyduje zakres i sposób zbierania danych wyjściowych, które obejmują wszystkie polskie miasta i gminy. Porównywane są niezależne materiały zbierane przez Główny Urząd Statystyczny i Bank Danych Lokalnych. Analizie podlega 16 wskaźników pogrupowanych w 3 obszarach rozwoju: gospodarczym, społecznym i ochrony środowiska. Pod uwagę brane są m.in. stopień wykorzystania funduszy unijnych, przedsiębiorczość, wydatki na inwestycje, liczba pracujących, udział dochodów własnych itp.
W kategorii gmin miejskich Świdnica znalazła się na 1 miejscu w powiecie i na 2 w województwie. Zwycięzcą wśród gmin miejskich jest Karpacz, wśród miast na prawach powiatu – Gliwice, wśród wiejskich – Kleszczów a wśród miejsko-wiejskich – Dziwnów.
![]() |
Powiat świdnicki – powiat w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km². |
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola