Belka
Wtorek, 14 Maja 2024   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Miasto Świdnica: Turystyka, historia i kultura

Data publikacji: 2017-11-28, Data modyfikacji: 2017-11-28
A A AWydrukDrukuj  
 
Miasto Świdnica: Turystyka, historia i kultura

Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy we współpracy z jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi organizuje cykl spotkań pt. „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”. 

1 grudnia o godzinie 17.00 zapraszamy do sali cysterskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy na wykład „Kościół Pokoju jakiego nie znamy. Historia i wyposażenie”, który wygłosi świdnicki historyk, badacz historii Śląska - Sobiesław Nowotny. Prelekcja ta, połączona z prezentacją multimedialną, otwiera przygotowany przez Referat Turystyki Urzędu Miejskiego w Świdnicy we współpracy z jednostkami miejskimi i organizacjami pozarządowymi cykl pt. „Świdnickie spotkania z turystyką, historią i kulturą”. 

W jego ramach realizowane będą wpisujące się w „Strategie rozwoju turystyki Świdnicy na lata 2016-2026” działania z zakresu edukacji turystycznej i regionalnej, wśród których znajdą się m.in. prezentacje, wykłady i panele dyskusyjne dotyczące historii naszego miasta, turystyki, kultury, spotkania z ciekawymi ludźmi, a także warsztaty. 

„Turystyka jest zjawiskiem interdyscyplinarnym, łączy w sobie niemalże wszystkie dziedziny życia społeczno – ekonomicznego. Wpływ na jej rozwój mają nie tylko zabytki i atrakcje znajdujące się w mieście, ale również obszary takie jak m.in. kultura, sport, zdrowie, infrastruktura, transport, bezpieczeństwo, zdrowie, biznes, natura czy historia, które ważne są dla odwiedzających jak i dla mieszkańców. Także sami mieszkańcy oraz ich wiedza o mieście, w którym przyszło im żyć, znajomość jego historii, mają olbrzymi wpływ na rozwój lokalnej turystyki. Podczas tych spotkań chcemy świdniczanom w sposób przystępny przybliżyć pewne mechanizmy, które składają się na turystykę i jej rozwój. Wytłumaczyć, co wspólnie i przy użyciu jakich narzędzi możemy osiągnąć, a także udowodnić, że wyposażeni w wiedzę o historii miasta, kochający je bezgranicznie stają się jego ambasadorami i zarówno bezpośrednio jak i pośrednio mogą czerpać zyski z turystyki. Dlatego wszystkich świdniczan i mieszkańców okolic serdecznie zapraszam do naszych spotkań, w trakcie których wzajemnie poedukujemy się regionalnie. Będzie okazja, nie tylko poznać historię Świdnicy ale także podyskutować o niej, o tym, kto i kiedy ją przekłamuje i zrozumieć jakie znaczenie ma ona dla turystyki” – mówi Sylwia Osojca-Kozłowska, kierownik Referatu Turystyki i inicjator cyklu. 

W ramach cyklu zaplanowano 12 spotkań, które realizowane będą wspólnie z instytucjami miejskimi oraz działającymi w Świdnicy organizacjami pozarządowymi. Pierwsze odbędzie się w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej – już za tydzień.

Serwis Samorządowy PAP, Źródło artykułu: jednostki samorządu terytorialnego
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola