Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

ŚMIAŁOWICKA MORWA WALCZY O TYTUŁ DRZEWA ROKU!

Data publikacji: 2019-03-27, Data modyfikacji: 2019-03-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Chluba Śmiałowic – morwa biała, która w zeszłym roku uchwałą Rady Gminy Marcinowice została ustanowiona pomnikiem przyrody, znalazła się w gronie 16 finalistów konkursu na „Drzewo Roku,” organizowanego przez Klub Gaja.  Już w czerwcu drogą głosowania internetowego będzie można oddać głos i tym samym wesprzeć inicjatywę Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Śmiałowice, które zgłosiło drzewo do konkursu. Warto nadmienić, że jest to już 9 edycja plebiscytu, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Tegoroczna odsłona zgromadziła bowiem aż 50 zgłoszeń z całej Polski. Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – wybrało 16 finalistów. Drzewa te są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią polskiej przyrody, kultury i historii. W tym zacnym gronie znalazła się i morwa ze Śmiałowic, która oprócz imponujących walorów przyrodniczych (obwód pnia wynosi 430 cm) posiada bardzo ciekawą historię. Dla przypomnienia: drzewo liczy sobie ok. 330 lat i jest swoistą pamiątką po bytności zakonu jezuitów, który zasadził plantację morw na potrzeby hodowli jedwabników. Ze wszystkich drzew przetrwało tylko jedno. W czasach współczesnych zmorą okazały się cięcia korekcyjne wykonywane  przez wzgląd na linię energetyczną, która biegnie tuż nad drzewem. Morwa ze Śmiałowic, ma duże znaczenie dla lokalnej społeczności, jego sąsiedztwo stanowi miejsce integracji, spotkań i zabaw dzieci. Głosy będzie można oddawać za pośrednictwem strony internetowej: www.drzeworoku.pl Więcej informacji o konkursie: http://swietodrzewa.pl/

Pełna treść wiadomości na: marcinowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2176:miaowicka-morwa-walczy-o-tytu-drzewa-roku-&catid=69:2019
marcinowice.pl, Źródło artykułu: marcinowice.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola