Belka
Środa, 21 Listopada 2018   imieniny: Albert, Janusz, Konrad
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Strzegom: Strzegomianie świętowali

Data publikacji: 2017-11-16, Data modyfikacji: 2017-11-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Strzegom: Strzegomianie świętowali

11 listopada br. w Strzegomiu odbyły się uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zgromadziły licznie strzegomian, przedstawicieli władz powiatowych i gminnych. Do Strzegomia przyjechał także Tilo Schroth, rzecznik prasowy niemieckiego Torgau.  

Świętowanie 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło się od mszy św. w Bazylice Mniejszej w Strzegomiu, którą w intencji Ojczyzny odprawił ks. biskup Ignacy Dec. Po zakończonej mszy wszyscy w uroczystym przemarszu udali się pod pomnik I. J. Paderewskiego. 

W swoim przemówieniach burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta podkreślał, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o historii naszego kraju. Chwilę potem miała miejsce uroczysta Salwa Honorowa, a po odczytaniu Apelu Pamięci nastąpiło składanie wieńców i wiązanek przez poszczególne delegacje.

W Strzegomskim Centrum Kultury odbyła się druga część obchodów. W ich trakcie przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 2 w Strzegomiu oraz uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzegomiu przedstawili wzruszające i piękne programy artystyczne, których głównym motywem był patriotyzm i miłość do Ojczyzny. 

Swój duży talent muzyczny zaprezentowali młodzi wykonawcy: Michał Sozański i Miłosz Soprych, którzy zagrali na pianinie. Duży aplauz zyskał również Rafał Oryńczak, wykonując kilka patriotycznych utworów. Na zakończenie wystąpił niezwykle lubiany i ceniony aktor – Tomasz Stockinger. Artysta zaśpiewał kilkanaście piosenek nawiązujących klimatem do lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. 

W trakcie obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Strzegomiu władze naszego miasta od kilku lat wręczają honorowe tytuły „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej”. Tytuł ten jest wyróżnieniem przyznawanym osobom fizycznym, osobom prawnym oraz organizacjom społecznym, które swoją działalnością przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji gminy Strzegom, bądź zasłużyły się mieszkańcom naszej gminy.
 
W tym roku tytuły „Zasłużony dla Ziemi Strzegomskiej” trafiły do wieloletniego pedagoga i byłego rzecznika prasowego UM w Strzegomiu - Grażyny Kuczer i dwóch strażaków-ochotników: Tadeusza Tretera z Goczałkowa i Czesława Sołtysika z Żelazowa.

Władze Strzegomia wręczyły także odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które zostały nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymali je członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej: Danuta Olender, Krystyna Żarczyńska, Józef Cichoń i Zbigniew Jurgielewicz. Odznakę otrzymało również Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzegomskiej, a odebrał ją prezes Edmund Szczepański. 

Serdecznie gratulujemy.

UM Strzegom, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola