Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Strzegom: Zakończenie festiwalu

Data publikacji: 2017-08-16, Data modyfikacji: 2017-08-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Strzegom: Zakończenie festiwalu

„Rynek Świata”, koncert kapel dolnośląskich w Parku Miejskim i koncerty zespołów Manchester oraz Video na głównej scenie – tak wyglądał ostatni dzień 26. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu. 

„Rynek Świata” to jeden z tych elementów MFF, który cieszy się niezmiennym zainteresowaniem mieszkańców. Zgodnie z tradycją rozpoczął się od wspólnego poloneza, w którym wzięły udział zespoły festiwalowe. To zawsze duże wydarzenie, które budzi duże zainteresowanie strzegomian. W pierwszej parze zatańczyli: Zbigniew Suchyta - burmistrz Strzegomia, wieloletni dyrektor artystyczny festiwalu oraz Bożena Bojanowska-Czuk – dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury i dyrektor festiwalu. 

Następnie nadeszła pora na degustację potraw przygotowanych przez członków zespołów goszczących w Strzegomiu. Jak zawsze, ogromnym powodzeniem cieszyły się stoiska egzotycznych grup. Najbardziej wytrwali potrafili stać po potrawy w naprawdę długich kolejkach. Była to także doskonała okazja do zarobienia pamiątkowego zdjęcia oraz rozmowy z zespołami. Kto nie był w tym czasie na strzegomskim Rynku, mógł za pośrednictwem strony internetowej oglądać relację live transmitowaną na kanale YOUTUBE. 

Zanim wszyscy spotkali się na Rynku, zespoły biorące udział w festiwalu uczestniczyły w nabożeństwach odprawianych w strzegomskich kościołach – Bazylice Mniejszej oraz kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Boskiej Szkaplerznej. 

Punktualnie o godz. 13.00 w Parku Miejskim rozpoczął się trwający ok. sześciu godzin maraton z dolnośląskim folklorem. Na scenie pojawiły się aż 22 zespoły z różnych regionów naszego województwa. Przed wspaniałą – nie tylko strzegomską – publicznością wystąpili: „Sasanka”, „Goczałkowianie”, „Podolanki”, „Izerskie Bogdanki”, „Retro”, „Hejszowina”, „Olszaniacy”, „Kapela Janka Boduszka”, „Marzenie”, „Akord”, „Górzanie”, „Dobromierzanie”, „Kapela Herbutów”, „Sąsiadeczki”, „Kukułeczki”, „Rozmaryn”, „Swojacy”, „Hosadyna od Lubina”, „Kowarskie Wrzosy”, „Wojcieszowianki”, „Czerwone Róże” i „Echo z Bolkowa”. Był to wspaniały koncert, a wiernej publiczności nie przeszkodziły nawet opady deszczu.

Na zakończenie zaprezentowały się zespoły Manchester i Video, które wykonały swoje największe przeboje.
informator-lokalny.pl, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola