Belka
Poniedziałek, 21 Stycznia 2019   imieniny: Agnieszka, Inez, Jarosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Święto Wojska Polskiego w Świdnicy [FOTO]

Data publikacji: 2018-08-15, Data modyfikacji: 2018-08-16
A A AWydrukDrukuj  
 
Świdnica jest wyjątkowym miastem – podkreśla płk rezerwy Tadeusz Bortnik. – Mimo że garnizonu wojskowego nie ma tu od 2010 roku, miasto, powiat i gmina Świdnica co roku pamiętają o żołnierzach i obchodzą Święto Wojska Polskiego. W 98.rocznicę bitwy warszawskiej  uroczystości na placu Grunwaldzkim poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny. Po modlitwie uczestnicy przeszli pod pomnik Zwycięstwa, gdzie przedstawiciele kombatantów, samorządów Świdnicy, gminy Świdnica, powiatu świdnickiego, służb mundurowych i lokalnych komitetów partii politycznych oraz stowarzyszeń złożyli kwiaty. Uroczystość poprowadził płk rezerwy Tadeusz Bortnik, prezes świdnickiego oddziału Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Historię polskiego oręża przypomniał chorąży rezerwy Jan Mroczek, okolicznościowe przemówienie wygłosiła prezydent miasta. Beata Moskal-Słaniewska wspomniała zmarłego 11 sierpnia Komendanta świdnickiej Straży Miejskiej. Jan Łętowski zostanie pochowany jutro o 13.00 na cmentarzu przy alei Brzozowej w Świdnicy. Obchody uświetniła Świdnicka Orkiestra Dęta i występ utalentowanych wokalistek ze Studia Piosenki Mirosława Jabłońskiego w Młodzieżowym Domu Kultury. W uroczystości licznie uczestniczyły poczty sztandarowe szkół i stowarzyszeń. asz Zdjęcia Dariusz Nowaczyński 1 of 31

Pełna treść wiadomości na: swidnica24.pl/?p=283945
swidnica24.pl, Źródło artykułu: swidnica24.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   

  Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

  Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

  Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


  Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

  Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola