Belka
Niedziela, 19 Maja 2024   imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Tradycje Wielkanocnych Stołów z piętnastoletnim jubileuszem

Data publikacji: 2019-04-03, Data modyfikacji: 2019-04-04
A A AWydrukDrukuj  
 
To wydarzenie, które ściąga co roku odwiedzających z najróżniejszych stron Dolnego Śląska. Mowa o Tradycjach Stołu Wielkanocnego, które w tym roku obchodzą swój mały jubileusz piętnastolecia istnienia. Wydarzenie zostało w tym roku objęte honorowym patronatem Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka i Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego. Mieszkańcy naszego regionu już od dawna wiedzą, że Niedziela Palmowa nieodłącznie wiąże się z Tradycjami Stołu Wielkanocnego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbędzie się 14 kwietnia 2019 r. w obiektach sportowych Szkoły Podstawowej w Marcinowicach. To wyjątkowa okazja do skosztowania tradycyjnych, smacznych, domowych i stworzonych z sercem potraw wielkanocnych. Podczas głównej części wydarzenia zaprezentuje się 34 wystawców z dziesięciu gmin. Wśród wystawców pojawią się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, szkoły, przedszkola, zespoły folklorystyczne i rady sołeckie. Dodatkową atrakcją piętnastych wielkanocnych spotkań będzie możliwość podglądania gotowania na żywo, które zaprezentuje Krzysztof Bigus z TOP 5 programu Master Chef. W trakcie imprezy powstaną: zupa z liści rzodkiewki, gotowana babka wielkanocna z flambirowanymi owocami i jajka po szkocku z ziołowym majonezem. Smakowanie potraw umilą występy zespołów dziecięcych i folklorystycznych. Pokazowe dania zostaną przedstawione jury, które oceni ich smak i walory estetyczne. Tradycje Stołu Wielkanocnego to również okazja do zrobienia przedświątecznych zakupów od lokalnych producentów. Jak co roku otwarty zostanie Kiermasz Produktu Wielkanocnego (hol i hala B), gdzie odwiedzający będą mogli zaopatrzyć się w lokalne specjały, rękodzieło i ozdoby. W kiermaszu swój udział potwierdziło 22 wystawców. Zapraszamy do Marcinowic 14 kwietnia w godzinach 14.00-18.00. Szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie www.tradycjstolu.marcinowice.pl.

Pełna treść wiadomości na: marcinowice.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2183:2019-04-03-12-17-27&catid=69:2019
marcinowice.pl, Źródło artykułu: marcinowice.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat świdnicki – powiat  w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego z siedzibą w Świdnicy. W skład powiatu wchodzą gminy: Świdnica, Świebodzice, Jaworzyna Śląska, Strzegom, Żarów, Dobromierz i Marcinowice, zajmując powierzchnię 742,89 km².

Do zabytków powiatu wliczają się: kościół Pokoju z 1657r. w Świdnicy, cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy z 1905 r. wzniesiona w stylu neoromańsko-bizantyjskim, zaś w Świebodzicach  kościół św. Mikołaja z XIII w., kościół ewangelicki Piotra i Pawła, mauzoleum rodziny von Kramst z 1880 r., klasycystyczny ratusz miejski z 1781 r., fragmenty murów obronnych oraz budynki w zespole zamku Książ ( dom „szwajcarski” I, dom „szwajcarski” II, brama wjazdowa na teren zespołu).

Atrakcię przyrodniczą stanowi fragment rezerwatu przyrody Przełomy pod Książem oraz liczne parki miejskie.


Od kwietnia 2004 roku na terenie powiatu istnieje podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”, gdzie swoje oddziały mają między innymi: „Electrolux”, Colgate-Palmolive, „Klingenburg International” Sp. z o.o.czy SONEL S.A. W Świdnicy działa się także fabryka wagonów koncernu Greenbrier.

Przez powiat przebiega droga krajowa DK 35. Świebodzice posiadają także własne lądowisko z pasem startowym na terenie którego planowana jest budowa lotniska Sudeckiego.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola